Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare casa ce urmeaza a fi intabulata
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare casa ce urmeaza a fi intabulata

Buna seara,
Intentionez sa cumpar o casa care a fost construita in 2010, are proiect, carte tehnica, receptia facuta, dar proprietarul a plecat apoi in strainatate si venind doar anual citeva zile si mai avind si un apartament unde locuia, nu s-a grabit sa o intabuleze. Acum s-a hotarit sa o vinda. Mai sunt de pus doar obiecte sanitare si cam atit. Este inclusiv bransata la utilitati, dar trebuie facute deschiderile. Proprietarul a demarat acum demersurile pentru intabulare. La ce ar trebui sa fiu atent si ce probleme ar putea sa apara? Faptul ca face intabularea abia acum, ar putea ridica probleme? Multumesc.
Parca se facea gratuit, de stat.
diable a scris:

Parca se facea gratuit, de stat.

H.G. nr. 294/2015 privind Programul national de cadastru si carte funciara prevede ca in perioada 2015-2023,urmeaza sa se implementeze pe intreg teritoriul national .obiectivul de masurare si inregistrare gratuita a tuturor imobilelor din Romania
Dar cum implementarea programului implica fonduri financiare substantiale,fondurile vor fi repartizate pe parcursul perioadei 2015-2023
Din totalul de 3.181 de Unitati Administrativ Teritoriale (UAT), in acest an vor fi finalizate lucrarile in 144 de UAT, anul viitor in 140 UAT, in 2017 in 200 UAT