avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1047 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare casa ce urmeaza a fi intabulata
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare casa ce urmeaza a fi intabulata

Buna seara,
Intentionez sa cumpar o casa care a fost construita in 2010, are proiect, carte tehnica, receptia facuta, dar proprietarul a plecat apoi in strainatate si venind doar anual citeva zile si mai avind si un apartament unde locuia, nu s-a grabit sa o intabuleze. Acum s-a hotarit sa o vinda. Mai sunt de pus doar obiecte sanitare si cam atit. Este inclusiv bransata la utilitati, dar trebuie facute deschiderile. Proprietarul a demarat acum demersurile pentru intabulare. La ce ar trebui sa fiu atent si ce probleme ar putea sa apara? Faptul ca face intabularea abia acum, ar putea ridica probleme? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:09, 26 Septembrie 2015
Parca se facea gratuit, de stat.
diable a scris:

Parca se facea gratuit, de stat.

H.G. nr. 294/2015 privind Programul national de cadastru si carte funciara prevede ca in perioada 2015-2023,urmeaza sa se implementeze pe intreg teritoriul national .obiectivul de masurare si inregistrare gratuita a tuturor imobilelor din Romania
Dar cum implementarea programului implica fonduri financiare substantiale,fondurile vor fi repartizate pe parcursul perioadei 2015-2023
Din totalul de 3.181 de Unitati Administrativ Teritoriale (UAT), in acest an vor fi finalizate lucrarile in 144 de UAT, anul viitor in 140 UAT, in 2017 in 200 UAT



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastru gratuit pentru locuinte in bucuresti corneliacr corneliacr Buna ziua...Am citit despre efectuarea cadastrului gratuit si la terenuri si la locuinte in mai multe judete din tara. Nu am gasit insa nimic pentru Bucuresti. ... (vezi toată discuția)
Cadastru gratuit solaru solaru Vreau sa vand un apartament, si trebuie facut cadastru pentru inscrierea in cartea funciara a imobilului. Prin HG nr. 294/2015 am inteles ca se face ... (vezi toată discuția)
Lntabulare casa daniela.ilea daniela.ilea Am o casa nou construita si doresc sa o intabulez .Am inteles ca a aparut un act normativ publicat in Monitorul Oficial din 6 mai 2015 in urma careia sa vor ... (vezi toată discuția)