Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere pt minor(12 ani)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere pt minor(12 ani)

fara nici un ajutor in fata legii,desi sti ca ai dreptate...fostul meu sot ,desi lucreaza in Roma de 8 ani de zile in acelasi loc , dar mentionez ,fara contract de munca ,trimite fetitei noastre pensie de intretinere 96 lei ,din 2007 si pana in prezent.Oare cum as putea sa demonstrez ca el are un venit mult mai mare acolo si plateste mult prea putin ? Mentionez ca in instanta mama lui care s-a prezentat la proces si are procura generala ,a declarat ca el are un venit ca zilier de 500 euro lunar;instanta a hotarat ca el sa plateasca 125 euro lunar ,dar apoi mama lui a facut RECURS .Pana acum nu am avut avocat care sa ma reprezinte ,dar mai departe nu stiu cum sa procedez .Va rog respectuos ,AJUTATI-MA cu un raspuns !Multumesc anticipat !
e putin cam dificil , avand in vedere faptul ca sotul dvs. nu lucreaza cu carte de munca, deci nu puteti dovedi veniturile reale ale acestuia.
Daca e zilier nu cred ca se poate pune problema unui salar lunar... ci de un castig lunar (bani pt care nu plateste impozit si pt care nici ”patronul” nu plateste taxe = inselarea statului italian)...
E usor aiuritor... In procesul deschis de dv pt majorarea pensiei mama fostului sot decalara ca fiul ei are un venit de 500 euro... Se dispune pensia cf acestei declaratii si apoi mama face... recurs? In fine... Dv scrieti o intampinare in care cereti respingerea recursului... – cerere pe care trebuie sa o motivati si pe care ar fi bine sa o redacteze un avocat (avocatul poate redacta cererea si nu e obligatoriu sa va reprezinte in fatza instantei = bani mai putini).

Daca stiti adresa de la locul lui de munca puteti trimite o scrisoare (tradusa in italiana) angajatorului – in care sa ii explicati despre ce este vorba si il rugati sa va trimita o adeverinta in care scrie ce salar are fostul sot... Poate, totusi, are contract de munca... Iar daca nu are contract de munca e posibil sa ”ii stricati ploile”...
Daca ar trimite ”instanta” o asemenea solicitare ar fi ideal... Dar... mai greu...

In alta ordine de idei, puteti sa il amenintati ca de nu trimite o suma decenta veti scrie carabinierilor si le veti spune unde lucreaza el fara forme legale... Vor fi probleme serioase si pt el si pt cel care il plateste. Aceasta idee e o rautate, dar indraznesc sa sper ca e una scuzabila...
IN PRIMUL RAND CINE V-A INFORMAT CA LUCREAZA FARA CONTRACT V-A MINTIT,ESTE IMPOSIBIL SA LUCREZE 8 ANI IN ITALIA SI SA NU AIBE CONTRACT,EU LOCUIESC IN ITALIA DE 3 ANI SI NU POTI FACE NIMIC FARA CONTRACT DE MUNCA,IAR DACA VORBIM DE ACUM 8 ANI ADUCETI-VA AMINTE CA ROMANIA A INTRAT IN UE IN 2007 CEEA CE INSEAMNA CA INAINTE DE 2007 NU PUTEA SA STEA IN ITALIA FARA UN CONTRACT SI SA VA EXPLIC DE CE..............IN ITALIA PENTRU A OBTINE UN APARTAMENT CU CHIRIE AI NEVOIE DE UN LOC DE MUNCA SI VICEVERSA......... ,BANUIESC CA CINEVA AR PUTEA SA VA AJUTE,DAR CEL MAI BINE AR FI SA APELATI LA UN AVOCAT EL ESTE CEL MAI IN MASURA SA VA INDRUME................................

TROPE_DOI.......IDEEA NU ESTE REA,AVAND IN VEDERE CA ITALIENI SUNT FOARTE FAMILISTI AR PUTEA GASI INTELEGERE......
Stimata doamna
Intamplator frecventez Italia si in special Roma si Milano. Daca fostul dvs sot lucreaza in Roma cu siguranta este angajat cu contract de munca fiindca acolo nu este ca in Romania ! Nici nu sta nimeni la discutii si daca ar lucra "la negru" societatea care il foloseste ca angajat ar avea mari probleme.Plus ca este practic imposibil sa lucrezi ilegal in Roma in constructii, domeniu cu care italienii sunt foarte atenti fiindca Roma este plina de vestigii si legislatia in domeniu este foarte aspra !
Sfatul meu este sa apelati la un avocat cu conexiuni in Italia care il poate verifica pe sotul dvs la oficiul fortelor de munca si la inspectoratul regional de munca fiindca , in mod cert , este inregistrat contractul lui de munca! Eventual scoateti un certificat de grefa pe care sa il traduceti si legalizati in limba italiana pentru a putea fi folosit de avocat la obtinerea documentelor referitoare fostul sot( contract de munca , contract inchiriere , etc)
YUKI a scris:

IN PRIMUL RAND CINE V-A INFORMAT CA LUCREAZA FARA CONTRACT V-A MINTIT,ESTE IMPOSIBIL SA LUCREZE 8 ANI IN ITALIA SI SA NU AIBE CONTRACT,EU LOCUIESC IN ITALIA DE 3 ANI SI NU POTI FACE NIMIC FARA CONTRACT DE MUNCA,IAR DACA VORBIM DE ACUM 8 ANI ADUCETI-VA AMINTE CA ROMANIA A INTRAT IN UE IN 2007 CEEA CE INSEAMNA CA INAINTE DE 2007 NU PUTEA SA STEA IN ITALIA FARA UN CONTRACT SI SA VA EXPLIC DE CE..............IN ITALIA PENTRU A OBTINE UN APARTAMENT CU CHIRIE AI NEVOIE DE UN LOC DE MUNCA SI VICEVERSA......... ,BANUIESC CA CINEVA AR PUTEA SA VA AJUTE,DAR CEL MAI BINE AR FI SA APELATI LA UN AVOCAT EL ESTE CEL MAI IN MASURA SA VA INDRUME................................

TROPE_DOI.......IDEEA NU ESTE REA,AVAND IN VEDERE CA ITALIENI SUNT FOARTE FAMILISTI AR PUTEA GASI INTELEGERE......

:offtopic: Interventie moderator
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.
Incalcarea regulamentului e postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva. :)