Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA SRL Platitor TVA Factura Adsense
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

SRL Platitor TVA Factura Adsense

Buna ziua,

Am un SRL platitor de TVA iar veniturile din Adsense vreau sa le incasez pe firma.

Cei de la Google spun asa: Deși este posibil să fiți plătit în moneda locală, toate plățile sunt efectuate de Google Ireland, o companie supusă legislației irlandeze, în conformitate cu termenii contractului dvs. cu Google. Serviciile furnizate sunt supuse mecanismului de taxare inversă, prin urmare plata TVA va reveni destinatarului facturii, Google Ireland, conform articolului 196 din Directiva Consiliului 2006/112/CE.

As dori sa stiu cum se intocmeste factura pt veniturile acestea, trebuie sa trec si TVA pe factura sau nu trebuie? De asemenea ar trebui sa mai fac si alti pasi pt a fi totul in regula?

Multumesc
zizi_laura, utilizator
Inregistrare in ROI si factura fara tva.
Cei de la google datoreaza TVA ul ( taxare inversa)