Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

prestari servicii intracomunitare

buna ziua, as dori sa ma lamuriti.
o firma din romania, platitoare de tva, facureaza prestari servicii in franta pentur firma platitoare de tva, cum se intocmeste factura, cu sau fara tva, se aplica taxare inversa?
dac se aplica taxare inversa, firma din romania plateste tva?
am mai citit ca nu dar totusi nu sunt lamurita.
multumesc
ce fel de servicii?

ca regula generala, va factura fara tva (firma din franta va inregistra taxare inversa), va declara operatiunea in 390 si inainte de toate, va solicita inscrierea in ROI
multumesc