avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gratiere prevederi Cp vs L546/2002
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gratiere prevederi Cp vs L546/2002

Buna ziua,
Ma puteti ajuta, va rog, sa imi clarific unele aspecte legate de gratiere?

In concret, Cp prevede ca gratierea poate avea efecte asupra masurilor educative neprivative de libertate daca prin actul de gratiere se dispune in acest sens, in timp ce L 546/2002 prevede ca gratierea individuala, in cazul PF, se acorda numai pentru pedepse si masuri privative de libertate. Interpretati ca executarea masurilor educative neprivative nu va fi niciodata gratiata individual, insa daca actul de gratiere permite, va putea fi gratiata colectiv?

In ceea ce priveste pedepsele accesorii, L 546/2002 prevede ca acestea nu pot fi gratiate individual. Astfel, ar fi gresit sa deduc ca pedepsele accesorii vor putea fi gratiate numai colectiv? Mai mult, desi pedeapsa principala e gratiata individual, pedepsele accesorii trebuie totusi executate, acestea nefiind gratiate individual?

L 546/2002 interzice gratierea individuala a condamnarilor cu suspendarea executarii pedepsei, in timp ce Cp permitea gratierea unor astfel de condamnari, atata vreme cat se prevede astfel prin actul de gratiere. Asadar, din moment ce gratierea individuala e interzisa de legea speciala, numai gratierea colectiva poate viza o condamnare cu suspendarea executarii?

PJ poate fi beneficiarul unei gratieri colective?

Va multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Liberarea conditionata Dragut Dragut poate fi gratiata conditionat o pedeapsa pt care s-a dispus liberarea conditionata? (vezi toată discuția)
Gratiere in masa 2014 dupa intrarea noului cod in vigoare grigorasgelu91 grigorasgelu91 daca o persoana este condamnata definitiv si irevocabil si acea persoana se sustrage nu este arestata ,prinsa in cazul unei gratieri in masa acea persoana va ... (vezi toată discuția)
Gratiere cosmin30 cosmin30 daca am fost condamnat la 2 ani inchisoare cu suspendare .........pot cere gratierea de la presedintele romaniei sau amnistia.?ce sanse am ?si unde ma pot ... (vezi toată discuția)