Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... gratiere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

gratiere

daca am fost condamnat la 2 ani inchisoare cu suspendare .........pot cere gratierea de la presedintele romaniei sau amnistia.?ce sanse am ?si unde ma pot adresa?
gratierea este pentru cei cu executare nu cu suspendare din cate stiu eu
Intr-adevar, gratierea individuala se acorda numai pentru pedepse privative de libertate. Nu pot fi gratiate condamnarile cu suspendarea executarii pedepsei, pedepsele complementare si cele accesorii, iar ratierea individuala nu are efect asupra laturii civile si asupra masurilor administrative pronuntate intr-o cauza penala.
Doar gratierea o da presedintele Romaniei nu si amnistia. In cazul tau avand o pedeapsa cu suspendare, gratierea nu iti va fi acordata.
gabitzu20, utilizator
Gratierea individuala este acordata de Presedinte;le Romaniei pentru pedepse aflate in curs de executare si in general, din motive umanitare.
Aministia nu intra in prerogativele presedintiale.
In situatia dvs.,raspunsul este negativ.