Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o masina din 2008 care a fost pentru prima data inmatriculata in luna a7a 2009.

Va trebui sa platesc taxa de mediu? Propietarul sustine ca nu a fost achitata.

Multumesc
MihaelaC90, utilizator
Daca proprietarul sustine ca nu a achitat taxa,pe cale de consecinta dv va revine obligatia achitarii taxei
Aveti dreptul sa solicitati la ANAF detalii daca a fost achitata si recuperata taxa
Am incercat sa folosesc calculatorul de taxa de pe politiarutiera . ro si acolo exista o bifa - Nu a fost inmatriculat nici in Romania, sau stat membru UE inainte de 15 decembrie 2008 -(ceea ce este si cazul la mine) . Daca o bifez, imi calculeaza taxa la 0 euro

Am inteles eu ceva gresit?
MihaelaC90, utilizator
Concret cand a fost inmatriculata masina ?
Este consemnat in cartea de identitate emisia de noxe ?

Masina a fost inmatriculata in luna a7a 2009. Nu stiu daca este mentionat in cartea masinii emisia de noxe, doar ca este euro 4, ar trebui sa aibe Cca 150 g/ km.
Daca foloseste carburant benzina la 1400 cmc taxa este 507,87euro,la 1900 cmc,taxa este 677,16 euro