avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o masina din 2008 care a fost pentru prima data inmatriculata in luna a7a 2009.

Va trebui sa platesc taxa de mediu? Propietarul sustine ca nu a fost achitata.

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 28 Septembrie 2015
MihaelaC90, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:33, 28 Septembrie 2015
Daca proprietarul sustine ca nu a achitat taxa,pe cale de consecinta dv va revine obligatia achitarii taxei
Aveti dreptul sa solicitati la ANAF detalii daca a fost achitata si recuperata taxa
Am incercat sa folosesc calculatorul de taxa de pe politiarutiera . ro si acolo exista o bifa - Nu a fost inmatriculat nici in Romania, sau stat membru UE inainte de 15 decembrie 2008 -(ceea ce este si cazul la mine) . Daca o bifez, imi calculeaza taxa la 0 euro

Am inteles eu ceva gresit?
Ultima modificare: Luni, 28 Septembrie 2015
MihaelaC90, utilizator
Concret cand a fost inmatriculata masina ?
Este consemnat in cartea de identitate emisia de noxe ?

Masina a fost inmatriculata in luna a7a 2009. Nu stiu daca este mentionat in cartea masinii emisia de noxe, doar ca este euro 4, ar trebui sa aibe Cca 150 g/ km.
Daca foloseste carburant benzina la 1400 cmc taxa este 507,87euro,la 1900 cmc,taxa este 677,16 euro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa de poluare auto zaris zaris Am achiziţionat în luna septembrie 2009 un autoturism nou (1461 cmc, euro 4). Am plătit 1100 lei taxa de poluare. Se poate recupera aceasta taxă. (vezi toată discuția)
Noua taxa de poluare!!!!!!!! alinel alinel am cumparat o masina adusa din Germania cu 2200 euro,este din1998,Opel Astra si aflu ca trebuie sa platesc 1412 euro taxa adica atat cat a costat ea in ... (vezi toată discuția)
Oug 9/2013 timbru de mediu Mihai1024 Mihai1024 Vreau opinia unui jurist legata de oug9/2013 fiindca in opinia mea: - este discriminatorie, cine a inmatriculat masina inainte de 15 martie 2013, circula bine ... (vezi toată discuția)