Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

1, eu am facut cerer de divort pe motive intemeiate sotul angajeaza avocat
si eu trebuie s aangajezi?
2. pensia alimentata se pune proprie pe salariul sau el vireaza?
herceg, utilizator
Angajați un avocat.
Pensia se poate vira ca urmare a popririi pe salariu.
Adrian ALBU, Avocat
1) nu trebuie sa angajati, numai ca nu pare ca va descurcati fara.
2)daca nu plateste el de bunavoie, atunci puteti apela la un executor sa il execute silit.
:oops:
Toate intrebarile privind o problema se pun in acelasi topic, nu deschideti subiecte noi, multumesc.

Consider că este necesar să angajeze un avocat de vreme ce cealaltă parte a făcut acest lucru.
Dacă vă înţelegeţi, poate el să vireze pensia alimentară în contul dvs., fără executor.
Poprirea pe salariu o face executorul judecătoresc, după ce aveţi hotărârea definitivă şi irevocabilă de stabilire a cuantumului pensiei alimentare.Asta durează destul de mult, fiindcă, chiar dacă divorţul se pronunţă şi rămâne definitiv după faza pe fond, poate urma un apel la hotărârea privind autoritatea părintească, domiciliul minorului şi pensia alimentară, abia după terminarea acestei faze, hotărârea devine definitivă şi irevocabilă.