avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

1, eu am facut cerer de divort pe motive intemeiate sotul angajeaza avocat
si eu trebuie s aangajezi?
2. pensia alimentata se pune proprie pe salariul sau el vireaza?
Ultima modificare: Luni, 28 Septembrie 2015
herceg, utilizator
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 10:42, 29 Septembrie 2015
Angajați un avocat.
Pensia se poate vira ca urmare a popririi pe salariu.
Ultima modificare: Luni, 28 Septembrie 2015
Adrian ALBU, Avocat
1) nu trebuie sa angajati, numai ca nu pare ca va descurcati fara.
2)daca nu plateste el de bunavoie, atunci puteti apela la un executor sa il execute silit.
:oops:
Toate intrebarile privind o problema se pun in acelasi topic, nu deschideti subiecte noi, multumesc.

Consider că este necesar să angajeze un avocat de vreme ce cealaltă parte a făcut acest lucru.
Dacă vă înţelegeţi, poate el să vireze pensia alimentară în contul dvs., fără executor.
Poprirea pe salariu o face executorul judecătoresc, după ce aveţi hotărârea definitivă şi irevocabilă de stabilire a cuantumului pensiei alimentare.Asta durează destul de mult, fiindcă, chiar dacă divorţul se pronunţă şi rămâne definitiv după faza pe fond, poate urma un apel la hotărârea privind autoritatea părintească, domiciliul minorului şi pensia alimentară, abia după terminarea acestei faze, hotărârea devine definitivă şi irevocabilă.

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am o hotarare de divort definitiva iar fostul sot ... Annna19 Annna19 Buna ziua! Am o hotarare de divort definitiva iar fostul sot a inceput sa plateasca pensie alimentara de o luna de zile. Conform calculelor mele ar fi ... (vezi toată discuția)
Fabrica a tras banii din contul tatălui pentru pensia de întreținere, dar refuză să o mai vireze în contul meu. este legal ce se întâmplă? Nicoleta Adriana Nicoleta Adriana Este legal ca o fabrica sa nu imi vireze banii de pensie alimentara? Pana in ianuarie a fost rorul ok de ani de zile. Luna aceasta au spus tatalui ca nu vor ... (vezi toată discuția)
Poprire virata la doua banci reprezentand jumatate din salariu fara a se tine cont de pensie alimentara valentinaman valentinaman Buna ziua, As vrea sa stiu daca de un an si jumatate s-a procedata corect de catre firma la care lucrez. Am doua popriri de la doua banci si de plata ... (vezi toată discuția)