Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe chirii - cedarea folosintei bunurilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe chirii - cedarea folosintei bunurilor

Sa presupunem ca detin ca persoana fizica si inchiriez mai multe proprietati.

Conform noului cod fiscal avem:

Art. 83 (2) Daca am mai mult de 5 contracte de inchiriere, atunci sunt considerate venituri in activitati independente, altfel sunt venituri din cedarea folosinteti bunurilor. ATENTIE ca pe un contract de inchiriere pot avea si 100 de apartamente, tot un contract este. Important este sa nu am peste 5 contracte ;)

Art. 84 (3) Deducerea personala este de 40%

Art. 85 (4) Pana la 31 ianuarie se depune declaratia de venit estimat pt anul in curs. In caz de contract nou, declaratia se depune in maxim 30 zile de la incheiere ctr.

Art. 84 (6) Impozitul este 16%, adica 9,6% dupa ce scadem deducerea personala de 40%

Art. 84 (8) Impozitul se plateste in 2 transe (50% pana la 25 iulie si 50% pana la 25 noiembrie) pe anul in curs. Pana acum se platea in 4 transe - 25 martie, 25 iunie, 25 sept si 25 dec. Daca se incheie ctr noi in trim 4, atunci impozitul se plateste in max 60 zile de la depunerea declaratiilor pt aceste ctr. (noiembrie -decembrie)

Art. 90 (1) si Art 173 (1) In anul 2016 se datoreaza CASS (sanatate) pentru venituri din chirii in limita a 5,5% din maxim 5 salarii medii brute (aprox maxim 700 lei/luna)

Art. 90 (2) Din anul 2017 calcularea venitului net se face in sistem real prin deducerea contributiilor sociale obligatorii.

Practic daca obtin venituri din chirii de 10.000 lei/luna platesc:
- impozit 9,6 % = 960 lei
- CASS 5,5% = 550 lei

TOTAL = 1510 lei/luna = 15,1% (impozit + CASS)

Daca obtin venituri din chirii de 100.000 lei/luna platesc:
- impozit 9,6% = 9600 lei
- CASS 5,5% din aprox 2500 lei x 5 luni = 687 lei

TOTAL = 10287 lei/luna = 10,3% (impozit + CASS)

Guvernul a gandit ca majoritatea contractelor de inchiriere nu depasesc 10.000 lei/luna, prin urmare vor fi impozitate cu 15,1 % (impozit + cass)

Avantajul este daca ai o cladire de birouri, hala, etc pe care o inchiriezi cu zeci de mii de euro/luna PT CA ATUNCI PLATESTI DOAR 10%
vasilemb, utilizator
O mica mentiune. Cine are peste 5 contracte de inchiriere si se incadreaza in categoria veniturilor din activitati independente va plati si CAS 10,5 % suplimentar fata de impozitul de 16% (fara deducerea de 40%) si CASS de 5,5%.

Atat CAS-ul, cat si CASS-ul se aplica la maximum 5 salarii medii brute pe economie.