Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Control intern SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Control intern SSM

Buna ziua!

Reiese din vreo lege / comunicare ITM / etc, o perioada minima la care este obligatoriu un control intern SSM?
In afara de punctul 17 din normle L 319/2006, nu am gasit nimic referitor la acest lucru. Cei de la ITM spun (pe gura) ca trebuie macar odata la 6 luni. Ce parare aveti?
Controalele interne ssm se programeaza (programul de control se aproba de catre angajator) in functie de evaluarea riscurilor profesionale la locurilor de munca si sunt mai dese acolo unde riscurile prezinta un grad ridicat de gravitate si/ sau frecventa cu care s-au inregistrat evenimente.
Poate fi benefica recomandarea ITM de a face controale la 6 luni la locuri de munca cu grad ridicat de pericol. Daca recomandarea este mentionata in actul de control al inspectorului ITM trebuie sa va conformati si sa comunicati la ITM realizarea masurii pentru a nu primi amenda contraventionala.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
b) să întocmească un plan de prevenire şi protecţie compus din măsuri tehnice, sanitare, organizatorice şi de altă natură, bazat pe evaluarea riscurilor, pe care să îl aplice corespunzător condiţiilor de muncă specifice unităţii;
f) să asigure şi să controleze cunoaşterea şi aplicarea, de către toţi lucrătorii, a măsurilor prevăzute în planul de prevenire şi de protecţie stabilit, precum şi a prevederilor legale în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, prin lucrătorii desemnaţi, prin propria competenţă sau prin servicii externe;
In planul de prevenire si protectie veti mentiona si perioada la care se efectueaza controlului intern ssm.
k) să ţină evidenţa zonelor cu risc ridicat şi specific prevăzute la art. 7 alin. (4) lit. e);
Pentru aceste zone, controlul intern ssm se realizaeaza cat mai des posibil, chiar lunar.
n) să asigure realizarea măsurilor dispuse de către inspectorii de muncă, cu prilejul vizitelor de control şi al cercetării evenimentelor;
Periodicitatea controlului intern ssm poate fi mentionata de catre inspectorul de munca si devine obligatorie.
Normele metodologice de aplicare a Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art.15 (1) Activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin modalitatile prevazute la art. 14 in cadrul intreprinderii si/ sau al unitatii sunt urmatoarele:
-pct 9 asigurarea intocmirii planului de actiune in caz de pericol grav si iminent, conform prevederilor art. 101-107 si asigurarea ca toti lucratorii sa fie instruiti pentru aplicarea lui;
In acest plan de actiune se trece si periodicitatea controlului intern ssm
-pct.17 efectuarea controalelor interne la locurile de munca, cu informarea, in scris, a angajatorului asupra deficientelor constatate si asupra masurilor propuse pentru remedierea acestora;
In functie de situatia existenta la fata locului, angajatorul poate sa dispuna periodicitatea controlului intern ssm.