Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cale de atac contestatie la executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cale de atac contestatie la executare

Va rog mult sa ma lamuriti in aceasta situatie.
La fond, judecatorie, contestatia la executare s-a respins ca nefondata. Am inaintat apel si in acelas timp am depus alt capat de cerere cu prescriptia dreptului material la actiune, drept pe care legea mi-l da in orice faza procesuala. Am depus de la baca la dosar acte doveditoare ca termenul cand aveau dreptul sa ceara executarea era intre 2007-2010, iar ei au depus actiunea in 2014, cu mult in afara termenului. La apel a fost respins ca nefondat, definitiva. Pentru ca nu s-a motivat, in dispozitiv scrie ce am spus eu, ce a spus partea adversa, dar temeiul de drept pentru care este respins nu apare. Nu stiu ce s-a respins, contestatia la executare sau prescriptia dreptului material la actiune. In aceasta situatie eu am dreptul sa fac recurs, contestatia la executare fiind solurionata la faza de apel, iar prescriptia dreptului material la actiune este in prima faza. Sau pot ca cer lamurirea dispozitivului?
Va rog sa-mi spuneti daca mai am o cale de atac.
Invocarea prescriptiei pt prima oara in apel nu va da dreptul la o alta cale de atac.
Intrebam daca mai exista o cale de atac, sau daca pot cere lamurirea dispozitivului.
Hotărârea instanţei de apel nu poate fi atacată cu recurs, iar celelalte două căi extraordinare de atac - contestaţia în anulare şi revizuirea - pot fi exercitate numai pentru motivele strict şi limitativ prevăzute de Codul de procedură civilă.

Accesaţi link-ul de mai jos şi citiţi art. 503 Cod procedură civilă şi art. 509, alin. (2) din acelaşi act normativ (alin. 1 nu se aplică întrucât aveţi o hotărâre care nu evocă fondul). Sper că citind vă veţi lămuri în privinţa motivelor..
[ link extern ]
Multumesc mult, pot sa introduc contestatie in anulare si revizuire in acelasi timp de o luna de zile?
Nu puteti,oricum, trebuie sa va incadrati strict in motivele prevazute ptr.fiecare cale de atac in parte.