Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Retragerea dintr- un ONG a 2 membri fondatori
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Retragerea dintr- un ONG a 2 membri fondatori

Un ONG are 3 membri.Isi depun cerere de retragere 2 .Ce demersuri trebuie sa fie facute?
Mai intai trebuie sa primiti alte persoane ca membrii cu drepturi depline. Apoi dupa depunerea in scris a intentiei de renuntare la functiile detinute si la calitatea de membrii ai ong-ului incepand cu data de..., se va convoca adunarea generala cu noii membrii si printre punctele de pe ordinea de zi va fi si acela de constatare a renuntarii la functii si de alegeri. Dupa care veti depune la judecatorie procesul verbal al adunarii generale cu noua componenta a structurii de conducere.
Va multumesc!nAs avea rugamintea sa mi raspundeti si lnTrebuie un act aditional la Statut (in care apar noii membri +membrul fondator ramas) si unul la Actul constitutiv (in care se modifica art 1,precizand ca 2 membrii fondatori se retrag ,iar membrii asociatiei sunt acum.......!,x,t)?nSau doar modificarea Art care precizeaza Componenta Consilului Director(care automat este altul)?nnIn Registrul Asociatiilor de la Judecatorie,apar ca retrasi cei 2 membrii si aderarea a alti 2-3 membrii(nominal)?
Declarati doar noua structura a echipei de conducere. Acei membrii fonfatori cu numele raman acolo. La procesul vermal al adunarii generale in care s-a facut si alegeri apar numele, cnp-ul si semnaturile membrilot ong-ului la data curenta.
Va multumesc!