avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare imprumut intre persoane fizice cu contract ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare imprumut intre persoane fizice cu contract la notar

Buna ziua,

Am imprumutat un amic (la data respectiva) cu o suma de bani si nu mi-a restituit.
Am facut un act la notar pentru suma imprumutata.

Cum procedez pentru a primi banii inapoi?

Am domiciliul in sectorul 3.
Azi am fost la Registratura Judecatoriei sectorului 3, unde mi s-a spus ca am nevoie sa platesc 20 de RON la CEC (dar nu mi s-a spus ce reprezinta taxa respectiva) si apoi sa redactez o cerere (a carui model as gasi-o pe portal?!?!?) si sa ma intorc acolo, program de depunere 9-13 de L pana Vi.

Multumesc frumos,
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:00, 10 August 2017
Suma de 20 lei reprezinta taxa judiciara de timbru ptr.investirea cu formula executorie a titlurilor executorii altele decat hotararile judecatoresti.Trebuie in continuare sa formulati cerere de invsetire cu formula executorie a contractului de imprumut si, apoi sa mergeti la un executor judecatoresc ptr.executarea silita.
Multumesc mult,
puteti sa imi furnizati un model de cerere de investire cu formula executorie a contractului de imprumut? acesta trebuie depus la Registratura Sectorului 3?

unde merg la un executor judecatoresc pt executare silita? care ar fi tarifele?

in alta ordine de idei daca eu(creditor) am domiciliul in sector 3 si debitorul in alt judet - unde trebuie sa depun cererea? la Registratura Sect 3 sau in judetul debitorului?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Septembrie 2015
nea_pandele, utilizator
Buna ziua,

am facut cererea de investire cu formula executorie civila - a fost admisa.

contractul de ipoteca autentificat a fost in 5.4.13
cererea a fost admisa pe 4.12.15.

Se mai poate prescrie ceva? Sau pot sa dau in continuare la executor silit?

Am vorbit cu persoana si aparent acum are o sursa de venit stabila si lucruri pe numele lui.


Multumesc frumos!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul de prescriptie de 3 ani curge de la termenul de restituire a imprumutului stipulat in contr. de imprumut ,cererea de investire cu formula executorie fiind un act incepator de executare, intrerupe prescriptia,adresati-va unui executor judecatoresc ptr.executarea silita.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
executarea e perimata daca nu ati insistat in executare din 2015 incoace.

Alte discuții în legătură

Investire cu formula executorie sorinraicu sorinraicu Situatia: am dat imprumut unei persoane fizice o suma ce bani ce nu mi-a fost restituita nici dupa 2 ani. Avand in vedere ca perioada de prescriptie este de 3 ... (vezi toată discuția)
Procedura de investire cu formula executorie a unui contract de imprumut autentificat la notar ioana_comsa213 ioana_comsa213 Buna seara, Va rog, spuneti-mi cum se procedeaza pentru investirea cu formula executorie a unui contract de imprumut. Ce costuri sunt pentru ducerea la ... (vezi toată discuția)
Contract imprumut cu garantie imobiliara intgril intgril Buna ziua!am imprumutat niste bani unui prieten si am facut un contract de imprumut cu garantie imobiliara.In cazul in care nu imi returneaza suma pana la data ... (vezi toată discuția)