Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare imprumut intre persoane fizice cu contract ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare imprumut intre persoane fizice cu contract la notar

Buna ziua,

Am imprumutat un amic (la data respectiva) cu o suma de bani si nu mi-a restituit.
Am facut un act la notar pentru suma imprumutata.

Cum procedez pentru a primi banii inapoi?

Am domiciliul in sectorul 3.
Azi am fost la Registratura Judecatoriei sectorului 3, unde mi s-a spus ca am nevoie sa platesc 20 de RON la CEC (dar nu mi s-a spus ce reprezinta taxa respectiva) si apoi sa redactez o cerere (a carui model as gasi-o pe portal?!?!?) si sa ma intorc acolo, program de depunere 9-13 de L pana Vi.

Multumesc frumos,
Suma de 20 lei reprezinta taxa judiciara de timbru ptr.investirea cu formula executorie a titlurilor executorii altele decat hotararile judecatoresti.Trebuie in continuare sa formulati cerere de invsetire cu formula executorie a contractului de imprumut si, apoi sa mergeti la un executor judecatoresc ptr.executarea silita.
Multumesc mult,
puteti sa imi furnizati un model de cerere de investire cu formula executorie a contractului de imprumut? acesta trebuie depus la Registratura Sectorului 3?

unde merg la un executor judecatoresc pt executare silita? care ar fi tarifele?

in alta ordine de idei daca eu(creditor) am domiciliul in sector 3 si debitorul in alt judet - unde trebuie sa depun cererea? la Registratura Sect 3 sau in judetul debitorului?
nea_pandele, utilizator
Buna ziua,

am facut cererea de investire cu formula executorie civila - a fost admisa.

contractul de ipoteca autentificat a fost in 5.4.13
cererea a fost admisa pe 4.12.15.

Se mai poate prescrie ceva? Sau pot sa dau in continuare la executor silit?

Am vorbit cu persoana si aparent acum are o sursa de venit stabila si lucruri pe numele lui.

Multumesc frumos!
Termenul de prescriptie de 3 ani curge de la termenul de restituire a imprumutului stipulat in contr. de imprumut ,cererea de investire cu formula executorie fiind un act incepator de executare, intrerupe prescriptia,adresati-va unui executor judecatoresc ptr.executarea silita.
executarea e perimata daca nu ati insistat in executare din 2015 incoace.