avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediere inainte de CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediere inainte de CCC

Buna ziua,
In aproximativ o luna, doresc sa intru in CCC in calitate de tata al copilului si am urmatoarele probleme :
1.Mama nu vrea sa intre deloc in CCC deci eu pot intra incepand cu 43-a zi dupa nasterea copilului?
2.Angajatorul vrea sa ma concedieze in perioada aceasta datorita acestui motiv.
Daca imi depun dosarul in perioada de preaviz beneficiez de indemnizatie daca acest contract inceteaza inainte de data in care voi intra in CCC?
3. Daca intru in concediu medical pana cand perioada de preaviz va coincide cu a 43-a zi dupa nasterea copilului pot intra in CCC ?
4.Ce pot face daca angajatorul ma va sicana si nu imi va da adeverinta necesara pentru depunerea actelor ?

Va multumesc!

LE : Mentionez ca sunt si student la o facultate de stat (cu taxa>26ani)
Ultima modificare: Miercuri, 30 Septembrie 2015
piafen, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:22, 30 Septembrie 2015
1.Mama nu vrea sa intre deloc in CCC deci eu pot intra incepand cu 43-a zi dupa nasterea copilului?


Puteti intra in CCC incepand cuprimazi urmatoare celei in care expira concediu de maternitate.

2.Angajatorul vrea sa ma concedieze in perioada aceasta datorita acestui motiv.
Daca imi depun dosarul in perioada de preaviz beneficiez de indemnizatie daca acest contract inceteaza inainte de data in care voi intra in CCC?


Beneficiati de indemnizatia pentru CCC, intrucat se ia in calcul ultimele12 luni anterioare datei nasterii copilului.

3. Daca intru in concediu medical pana cand perioada de preaviz va coincide cu a 43-a zi dupa nasterea copilului pot intra in CCC ?


Beneficiati de indemnizatia pentru CCC si in acest caz, intrucat, asa cum v-am spus, se va lua in calcul ultimele12 luni anterioare datei nasterii copilului.

4.Ce pot face daca angajatorul ma va sicana si nu imi va da adeverinta necesara pentru depunerea actelor ?


Puteti sesiza ITM-ul pentru refuzul angajatorului de a va elibera adeverinta necesara pentru depunerea actelor.
Va multumesc pentru raspuns!
Doar doresc sa stiu daca e intradevar a 43-a zi dupa nasterea copilului data cand pot intra in CCC ?
OUG 111/2010
art. 15 (1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează: ...
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
....

Normele de aplicare a OUG 111/2010
art. 23 (1) Dreptul reprezentând indemnizaţia pentru creşterea copilului se cuvine după cum urmează:
...
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data naşterii copilului, indiferent de persoana îndreptăţită care solicită dreptul, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul pre si postnatal sircuanda sircuanda Buna seara, am o intrebare , puteti sa imi spuneti daca in concediul prenatal imi iau 30 de zile, restul de 96 le pot lua toate dupa nastere (concediul ... (vezi toată discuția)
Alocatie si indemnizatie Veva Veva Care este termenul de depunere al actelor pentru alocație, respectiv indemnizatie? Pentru indemnizatie, inafara de adeverinta de la Casa de Pensii, mai este ... (vezi toată discuția)
Concediile prenatal si postnatal, 126 de zile? ginutz_a ginutz_a buna ziua, legea maternitatii stiu ca s-a modificat cu alegerea intre 1 an si 2 ani de stat in concediu de crestere copil. nu stiu insa daca s-a schimbat ... (vezi toată discuția)