Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pensiei din urmă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pensiei din urmă

Bună seara

Mama a ieșit la pensie anticipată în data de 1-12-2009.
Începând cu data de 7-07-2011 a suspendat pensia anticipată și a reînceput munca, pentru că nu putea cumula pensia anticipată +salariul.
Anul trecut, în octombrie a depus cerere pentru pensie pentru limită de vârstă, neștiind că avea dreptul să iasă mai devreme pentru că beneficia de reducere pentru grupa a II, iar pe 30-10-2014 a primit decizia privind acordarea pensiei pentru limită de vârstă:

A. Urmare examinării actelor din dosarul de pensionare înregistrat la numărul xxxxx din 13-10-2014, în baza legii nr. 263/2010 se admite cererea de pensionare a solicitantului Y.Z. de sex f născută la data de 23-12-1954 și se stabilesc următoarele drepturi:

B. - pensie de asigurări sociale 544 lei
Data înscrierii inițiale la pensie: 1-12-2009

C. Plata drepturilor se va face începând cu data: 1-11-2011

D. Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
1. Vârsta la data pensionării - 56 ani 10 luni
2. Vârsta standard de pensionare în sistemul public - 59 ani 11 luni
4. Reducerea vârstei standard de pensionare în sistemul public pentru : 4 ani 0 luni
- condiții speciale, deosebite și/sau alte condiții de muncă 4 ani 0 luni

E. Stagiul complet de cotizare prevăzut de lege pentru:
1. sistemul public – condiții normale de muncă 29 ani 10 luni

F. Stagiul total de cotizare realizat 32 ani 2 luni 21 zile

Problema e că nu a primit banii începând cu data de 1-11-2011, așa cum scrie în decizia de pensionare, ci numai începând cu data de 1-11-2014. A fost de 2 ori în audiență la directoarea casei de pensii, unde a fost asigurată că-și va primi banii începând cu 2011. A fost sfătuită să facă o cerere, lucru pe care la făcut pe 22-06-2015, bineînțeles că nu a primit nici un răspuns, doar trăim în „Românica”. #-o În urmă cu două săptămâni a fost la casa de pensii și sa interesat de stadiul cererii, la care o funcționară revoltată i-a spus pe un ton obraznic că nu va mai primi nici un ban. X-(

Întrebarea mea este: are dreptul să primească banii din urmă, începând cu data de 1-11-2011, așa cum scrie în decizia de pensionare?

Aici pun un link către o poză cu decizia de pensionare: [ link extern ]
random1, utilizator
Trebuie sa primesca diferentele incepand cu 01/11/2011 asa cum s-a prevazut prin decizie.
Faceti o interventie la CNNP in care dati toate detaliile despre nr.dosar,casa locala de care apartineti si alte delalii.

Interventia o faceti aici:

petitii.sesizari@cnpp.ro
Carp Mircea, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns, acum am aflat că mama a mai primit o decizie în data de 13-02-2015, în care i s-a recalculat pensia și punctajul anual:

pensie de asigurări sociale - 599 lei

Data înscrierii inițiale la pensie: 1-12-2009

Plata drepturilor se va face începând cu data de: 13-10-2014

Stagiul total de cotizare realizat 33 ani 5 luni 8 zile

Motivare: revizuire decizia nr. xxxxxx din 30-10-2014

Atașez un link către o poză cu ultima decizie: [ link extern ]

Vreau să știu dacă după această ultimă decizie mama are în continuare dreptul la plata pensiei din urmă, începând cu data de 1-11-2011, așa cum scrie în decizia din 30-10-2014.
Precizati:
-Cat era punctajul mediu anual anterior aparitiei deciziei din 30/10/2014.
-Care a fost motivul emiterii deciziei de revizuire.
Prima oară când s-a pensionat anticipat în 1-12-2009, punctajul mediu anual era de 0,73000

Decizia din 30-10-2014 - punctajul mediu anual era de 0,74209
Stagiul total de cotizare relizat - 32 ani 2 luni 21 zile

Decizia din 13-02-2015 - punctajul mediu anual era de 0,75563
Stagiul total de cotizare realizat - 33 ani 5 luni 8 zile

Motivul deciziei de revizuire este recalcularea pensiei, pentru că a obținut venituri după data pensionării, a lucrat în timp ce a avut pensia anticipată suspendată. Adeverința de la locul de muncă a predat-o la casa de pensii în data de 13-10-2014, atunci când a depus cererea pentru pensia pentru limită de vârstă.
random1, utilizator
Trebuie sa primiti diferente dupa cum urmeaza:

2011 10 x 2 luni = 20 lei
2012 12 x 12 luni =120 lei
2013 9 x 12 luni = 108 lei
2014 9 x 10 luni = 90 lei

total = 338 lei

Faceti o petitie la CNPP in care pe langa cele precizate anterior trimiteti si decizia din 13/10/2014 si precizati ca nu a fost p[usa in plata incepand cu 01/11/2011.