avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sora mea poate sa mosteneasca casa dupa moartea sotuli si a socrului socrul e propietarul
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 13:47, 2 Octombrie 2015
Va raspund din punct de vedere juridic, ca din punct de vedere moral ......
cand socrul va deceda mostenitori vor fi sotia supravietuitoare ( ddaca este cazul ) in concurs cu descendentii.
sora dvs nu are vocatie succesorala la succesiunea socrului ( cand va fi cazul ).

sa nu uitam ca viata e imprevizibila :((

sora dvs il va mosteni pe sotul sau .
Ultima modificare: Joi, 1 Octombrie 2015
Roxana alina Stancu , Avocat
da dar sint morti toti singura in vita este sora mea care a ramas in casa ce drept ar avea
sotul are drept dupa socru daca a decedat dupa el, ea are drept dupa sot deci in parte la acea proprietate, depinde cu cine vine fiecare in concurs frati, parinti, copii.....
sotul a decedat inaintea tatalui
deci sotul e mort inaintea tatalui, in momentul de fata ea este singura pt ca au murit toti ea ce drept ar avea neavind nici cumumnati nici copii ;)este singura

Alte discuții în legătură

Buna ziua. de curând sora mea a murit. ea a fost căsătorită ... Marialuiza27 Marialuiza27 Buna ziua. De curând Sora mea a murit. Ea a fost căsătorită dar nu a avut copii. Soțul ei fiind mai mic cu 10 ani ..ea a decis sa ii facă testament sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa sora decedata irisp irisp Daca sora a murit si copilul sorei a murit si el, succesiunea nu a fost facuta, eu ca frate am drept la mostenire impreuna cu cumnatul meu? (vezi toată discuția)
Drept de mostenire de pe urma sorei Diana2000 Diana2000 Buna ziua, Doua surori au drept de mostenire, dupa tatal lor decedat, asupra unui teren extravilan ( sint mentionate pe Titlul de proprietate ca fiind ... (vezi toată discuția)