Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sora mea poate sa mosteneasca casa dupa moartea sotuli si a socrului socrul e propietarul
Va raspund din punct de vedere juridic, ca din punct de vedere moral ......
cand socrul va deceda mostenitori vor fi sotia supravietuitoare ( ddaca este cazul ) in concurs cu descendentii.
sora dvs nu are vocatie succesorala la succesiunea socrului ( cand va fi cazul ).

sa nu uitam ca viata e imprevizibila :((

sora dvs il va mosteni pe sotul sau .
Roxana alina Stancu , Avocat
da dar sint morti toti singura in vita este sora mea care a ramas in casa ce drept ar avea
sotul are drept dupa socru daca a decedat dupa el, ea are drept dupa sot deci in parte la acea proprietate, depinde cu cine vine fiecare in concurs frati, parinti, copii.....
sotul a decedat inaintea tatalui
deci sotul e mort inaintea tatalui, in momentul de fata ea este singura pt ca au murit toti ea ce drept ar avea neavind nici cumumnati nici copii ;)este singura