Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Patrimoniu initial asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Patrimoniu initial asociatie

Buna ziua,
Inteleg ca pentru infiintarea unei asociatii patrimoniul initial ar fi in valoare de minim un salariu brut minim pe economie ... adica 1050 ron in momentul asta din cate stiu eu. Corect?
Intrebarea ar fi daca patrimoniul trebuie constituit cu participarea tuturor membrilor fondatori sau este in regula daca doar unul dintre ei va participa la constituirea lui ?
Multumesc
Art. 6 alin. (2) litera f) activul patrimonial, în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe
economie, la data constituirii asociaţiei, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor. în cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie.

Din câte știu, patrimoniul trebuie să fie format din aportul egal al membrilor, cu excepția situației în care în patrimoniu inițial sunt bunuri. În cazul asociației al cărui membru sunt, chiar dacă singurul aport a fost al meu, am convenit că patrimoniul să apară ca aport egal al membrilor.