avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta de grupa de munca neluata in seama de Casa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta de grupa de munca neluata in seama de Casa de Pensii

De ce nu se ia in considerare o adeverinta data de o societate(FAUR S.A.) in aceasta adeverinta este mentionata anii munciti in grupa a2-a

mentionez ca in perioada respectiva 1978-1990 nu se mentiona grupa a2-a

Multumesc
Cel mai recent răspuns: razvan4356 , utilizator 10:49, 6 Octombrie 2015
Cine nu o ia in considerare?
1. In perioada 1978 - 1990 se inregistrau in carnetul de munca perioadele lucrate in grupe superioare de munca.

2. - Banuiesc ca este vorba de Casa de Pensii care nu ia in considerare adeverinta.
- Care este motivul invocat pentru refuzul Casei de Pensii de a lua in considerare adeverinta?
decizia de pensie spune asa : Adeverinta eliberata de FAUR S.A. nu a fost valorificata la calculul pensiei intrucat nu prezinta decizia si tabelul nominal de incadrare in grupa superioara de munca
1. Casa de Pensii are dreptate.

2. Angajatorul dvs. trebuie sa anexeze la adeverinta si o copie actul administrativ (decizie) si dupa tabelele nominale anuale prin care dvs. ati fost numit ca ati lucrat in grupe superioare de munca.

3. Daca procurati de la angajator aceste acte le duceti la Casa de Pensii si solicitati recalcularea pensiei.
aceste grupe au fost trecute dupa 90 pe urma sau luat in considerare deci tabele//

Alte discuții în legătură

Adeverinta de grupa de munca MariaPop24 MariaPop24 Buna ziua, m-am angajat de curand la o societate care a preluat arhivele unei vechi intreprinderi de plante si cereale. Desi nu mi s-a specificat la ... (vezi toată discuția)
Contestare decizie de pensionare Lucian Filipoaia Lucian Filipoaia Buna ziua, As dori sa ma ajutati cu un sfat, referitor la urmatoarea problema : O persoana(barbat) a depus dosarul de pensionare la varsta de 60 de ani, ... (vezi toată discuția)
Inscrisuri necesare pentru a dovedi activitatea desfasurata in grupa a ii a luli_alina luli_alina Buna ziua, Tatal meu si-a desfasurat activitatea in grupa a II a de munca 15 ani, motiv pentru care si-a depus dosarul de pensie pentru limita de varsta. Casa ... (vezi toată discuția)