avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu inmaneaza salariatului un exemplar de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu inmaneaza salariatului un exemplar de pe contractul individual de munca

Am vazut ca au mai fost topicuri pe tema asta dar nu pot posta acolo. Sper ca informatiile de aici ii vor ajuta si pe altii.
Stiu ca e cam mult de scris dar sunt sigur ca va vor multumi multe persoane.
Puteti enumera va rog cateva avantaje pentru angajator si dezavantaje pentru angajat in cazul in care angajatul semneaza ambele exemplare dar nu primeste niciunul? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:05, 3 Octombrie 2015
Esti dezavantajat tu ,de exemplu daca vrei sa ei un credit unele banci cere contractul de munca sau ultimul act aditional la contractul de munca daca e cazul
Multi angajatori(am patito si eu)nu inregistreaza contractul la ITM,
Adica nu ai contract legal
Poti sa verifici daca e inregistrat contractul daca te duci la ITM si ceri informati de acolo legat de contract.
Solicitai angajatorului sa iti dea un exemplar
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Octombrie 2015
fyeratanye, utilizator
1. Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la inspectoratele teritoriale de munca, contracte individuale de munca si nu se mai depun acte privind executarea, modificarea, suspendarea si incetarea acestora. Acestea se transmit in format electronic, n registrul general de evidenta a salariatilor, conform HG nr.500/2011, modificata si completata.

2. Contractul individual de munca este perfect valabil chiar daca nu este inregistrat in REVISAL.

Niciun articol din Codul Muncii sau din HG 500/2011 nu prevede ca ,inregistrarea c.i.m.in REVISAL este o conditie de validitate a acestuia.

3. Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.
Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificarea contractului de munca doandaiondan doandaiondan Buna ziua! As dori sa stiu daca a fost depus contractul meu de munca,si cu ce data? (vezi toată discuția)
Buna. se poate face angajarea de catre angajator fara semnatura mea? Larysutza Larysutza Lucrez la o pensiune de cateva zile,dar nu mi sa dat nici un contract inchiat intre angajator si eu,am dat actele necesare (copie buletin,certificat de nastere ... (vezi toată discuția)
Cum aflu daca sunt angajat cu forme legale alphinista alphinista Sunt angajată a unei firme de alimentație publică cel putin asa vreau sa cred:-) lucrez in aceasta firma de 2luni patronul ne spune ca nea facut contractrle ... (vezi toată discuția)