Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat suplimentar de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat suplimentar de mostenitor

Buna ziua va rog sama lamuritii in 1992 bunica mea a decedat in 1994 sa emis un titlu de propietate pe numele bunici in acelas an unchiul meu a optinut un certificat de mostenitor de 3 hec 3mii de metrii pe care lea vindut si nu exista nicio construtie pe cele 27 de mii in extravilan nu au C.F. mama mea a decedat inaintea bunici mele in 1987 detin in copii acte titlu de propietate pe numele bunici certificatul de deces si certiuificatul de mostenitor al unchiului am fost la notar cu aceste documente dar acesta ma indrumat cu o adresa care sa dezbatut succeseunea din 1994 si in adresa zice citez catre judecatoria constanta Va rugam a ne nainta dosarul succesoral nr 1176.1994 privind pe defuncta xxxx decedata la data de 06.11.1992 in vederea eliberarii unui certificat suplimentar de mostenitor la certificatul nr.1166.1994 emis in acest dosar. am ajuns la notarul acesta cu adresa care misa dat dar notarul nu a fost de acord sa mise faca acest supliment dar in schimb misa dat in copii dosarul succesoral din anul 1994 care contin 18 pagini va rog indrumatima unde trebuie sa mai ajung si ce trebuie facut astept sfaturi si daca mai exista vreo sansa sa optin partea mamei mele din teren care ise cuvenea va multumesc cu respect.
Tot la notar trebuie sa mergeti, ptr.certitifat suplimentar de mostenitor si dezbatere succesiuni succesive, daca notarul nu face succesiunea solicitati o incheiere de respingere si atacati in instanta incheierea de respingere.
Va mutumesc din suflet ptr. raspuns si o ultima intrebare dar notarul care a dezbatut succeseunea ma respins si mia zis sa numai incerc ca imi perd tinpul dar acest supliment trebuie in istanta si am nevoie de un avocat ? sau se poate si la alt notar ? va rog sa mai imi dati ultimul sfat si va multumesc din suflet .
Incercati si la un alt notar, apoi actiune la instanta.Oricum, notarul trebuie sa va elibereze o incheiere din care sa rezulte de ce nu s-a dezbatut succesiunea la notariat,numai dupa aceea puteti merge la instanta.
Va multumesc domnule avocat cu respect martorul care a declarat ca numai sint si altii mostenitorii a mintit in 1994 a decedat in anul 2005 va multumesc daca mai avetii sami datii un sfat va multumesc
petreica, utilizator
Va multumesc