Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua va rog sama sfatuiti bunica mea a decedat in 1992 unchiul meu in 1994 a obtinut un teren de 3 hec pe titlu de propietate apare numele bunici in 1996 unchiul a vindut 3 mii de metri in intravilan care sint lasate in paragina si la ora actuala in 2005 a vindut si cele 27 de mii in extravilan care nu are panan prezen carte funciara in 2009 am angajat un avocat pt.nulitate absoluta a contractului de V.C avocatul meu nu avea experinta in dosare cu mosteniri in 2010 dosarul a fost suspendat pt.ca nu am putut obtine actele solicitate de istanta ,de curind am obtinut dosarul succesoral de la notarul care unchiul sa declarat find sigurul mostenitor de pe urma bunici, mentionez ca mama mea a decedat in 1987 unchiul nu mai are nicio propietate si nici bani are deja o virsta inaintata acest om a mintit tot tinpul si zicea ca nu am niciun drept la mostenire pt ca mama mea a murit ,va rog sa mi raspundeti daca se poate 1 mai am dreptul la redeshiderea dosarului si 2 daca mai am vreo sansa sa obtin partea mamei din teren care ise cuvenea de drept astept sfaturii si va multumesc cu respect
paris50paris, utilizator
Buna ziua,
Da, mama avea dreptul la mostenire asa cum avea si unchiul.
Mama fiind predecedata dumneavoastra veneati la mostenire prin reprezentarea mamei.
Fara sa studieze toate actele e greu sa spuna cineva care este situatia juridica actuala dar, din cate am dedus, puteti sa solicitati in instanta redezbaterea succesiunii.
Consultati un avocat care sa studieze TOATE INSCRISURILE SI VECHIUL DOSAR.