Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj-evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj-evacuare

Soti divortati de 3 ani.Nu s-a facut partajul locuintei Ap. cu 2 camere la casa.Problema este urmatoarea pe contractul de vc si pe extrasul de cf este trecut sotul care a obtinut locuinta de la servici. A fost cumparat pe timpul casatoriei (bun comun). Sotia mai are 2 copii din prima casatorie:o fata de 25 de ani casatorita si un baiat de 24 de ani. acestia locuiesc in locuinta fara sa aiba titlu locativ.
Intrebare:1.Poate sa ceara evacuarea copiilor avand in vedere ca sunt majori si nu au mutatie?Modalitate.
2. Poate sa vanda apartamentul fara acordul fostei sotii ?!! :grin:
3.Poate sa ceara iesirea din indiviziune daca nu poate sa vanda ap.?
Sfaturi. Multumesc
Ordinea rezolvarii problemei este urmatoarea:
1. Se face partajul, se stabileste ce cota revine fiecaruia din soti. In acelasi proces se cere iesirea din indiviziune, adica: Unul dintre soti ramane cu apartamentul (de obicei cel cu cota majoritara), celalalt primeste sulta (suma de bani corespunzatoarea cotei sale).
2. Sunt evacuati locatarii fara titlu (in situatia in care, de exemplu, sotul este cel care a primit apartamentul in natura).
1. Spuneti ca copiii nu au titlu locativ.....dar care este domiciliul lor? Ce este inscris in cartea de identitate?
2. Fiind un bun comun, apartamentul nu poate sa fie instrainat de catre unul dintre coproprietari.
3. Se poate cere iesirea din indiviziune de catre oricare dintre coproprietari. Iar daca apartamentul nu poate sa fie partajabil in natura va fi atribuit unuia dintre soti , cu obligatia de a plati celuilalt o sulta.
Soti divortati de 3 ani.Nu s-a facut partajul locuintei Ap. cu 2 camere la casa.Problema este urmatoarea pe contractul de vc si pe extrasul de cf este trecut sotul care a obtinut locuinta de la servici. A fost cumparat pe timpul casatoriei (bun comun). Sotia mai are 2 copii din prima casatorie:o fata de 25 de ani casatorita si un baiat de 24 de ani. acestia locuiesc in locuinta fara sa aiba titlu locativ.
Intrebare:1.Poate sa ceara evacuarea copiilor avand in vedere ca sunt majori si nu au mutatie?Modalitate.
2. Poate sa vanda apartamentul fara acordul fostei sotii ?!! :grin:
3.Poate sa ceara iesirea din indiviziune daca nu poate sa vanda ap.?
Sfaturi. Multumesc

Avand in vedere ca acest bun e comun (partajul nefiind inca realizat ) iar copii sunt majori , fostii soti dispun de acesta dupa bunul plac...
Instrainarea unui bun comun poate fi realizata daca e exprimat , respectand forma autentica , consimtamantul fostilor soti , altminteri , sanctiunea e nulitatea relativa.
Sistarea coproprietarii poate fi ceruta oricand , in fata instantei de judecata , sau a notarului public (existand un partaj conventional ) , ulterior , fiind individualizata cota parte din dreptul de proprietate.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
2007_rozi a scris:

2. Fiind un bun comun, apartamentul nu poate sa fie instrainat de catre unul dintre coproprietari.
......

Asta in teorie :happy: Stiu notari care nu au avut nicio problema chit ca imobilul era intabulat ca bun comun. In cazul asta cat e doar sotul trecut poate sa-l vanda fara probleme. Si dupa ia se judeca... dar macar a rezolvat treaba

Eludarea legii, existand o anumita uzanta in acest sens , desi mi-e greu sa cred ca , asa , cu foarte mare usurinta ,s-a realizat transmiterea dreptului de proprietate asupra unui bun indiviz, n-o transforma in norma de drept.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat