Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Scutire impozit pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Scutire impozit pe venit

Buna ziua,
doresc sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema. Sunt pensionat pe caz de boala, handicap grad II, permanent si sotia la fel. Am un mic SRL comert cu amanunt si conform OG 4/2015 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, la art. 46: Veniturile din activitati idependente, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de impozit pe venit.
Eu sunt principalul asociat, iar sotia administrator. Societatea noastra are 2 angajati.
De la Directia finante nu mi se raspunde daca sunt scutit sau nu, chiar daca au trecut mai bine de 60 de zile de la solicitare.
Din punctul dumneavoastra de vedere sunt scutit sau nu de impozit pe venit si ce pasi ar trebui sa urmez.

Multumesc anticipat pentru raspunssul dumneavoastra.
Nu se aplica la persoanele asociate in srl-uri ci doar cei cu pfa si intreprinderi individuale.
Cred ca dvs. confundati venitul microintreprinderii care este persoana juridica si n-are legatura cu handicapul asociatilor, cu venitul realizat de asociatul care e persoana fizica si care este scutit de impozit pentru ca e handicapat. Pana acum, scutirea se aplica doar la veniturile din salarii si pensii. Din 2016 se aplica si la veniturile din activitatile independente.