Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu certificat de handicap
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu certificat de handicap

As dori sa stiu daca o persoana cu certificat de handicap grd.2 beneficiaza de scutire de impozit pe venit ,conform legii(OG 4/2015 ptr. completarea si modificarea legii nr.571/2003).Aceeasi persoana, cu acelasi CNP, fiind angajata intr-o institutie de stat beneficiaza de scutire de impozit pe salariu, dar fiind inregistrata ca PFA , nu mai beneficiaza de aceleasi drepturi?Mentionez ca trecerea de la salariat la PFA nu a fost o optiune a ei, ci asa s-a hotarat de catre stat ptr. ea si alte persoane din aceeasi categorie socio -profesionala.Daca ar opta ptr. alta forma de organizare ca SRL sau IMM , ar avea scutirea de impozit la care are dreptul?
ART. 46^1 Venituri scutite

Veniturile din activităţi independente, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere, de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de impozit pe venit.
Daca are hand grav-accentuat beneficiaza si ca pfa.
Ca micro, nu.