avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA?

Va rog, ajutati-ma cu o sugestie. Este vorba despre o persoana, care vrea sa devina PFA sau sa se autorizeze ca Intreprindere Individuala. Pana in prezent a lucrat in domeniul amenajarilor interioare (zugraveli, rigips etc). Problema este ca nu a terminat nici scoala profesionala; are doar 10 clase. Cum se poate autoriza? Meserie stie.... e un om deosebit.... Vrea sa lucreze legal. Exista , ca PFA, vreun CAEN care sa i se potriveasca? (cele 10 clase nu sunt la niciun liceu de specialitate). Sau, poate,merge ca Intreprindere Individuala...? Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Av. NICULESCU-GORPIN , Avocat 23:49, 16 Iulie 2009
Daca are vechime minim 2 ani pe cartea de munca in meseria de zugrav, zidar, se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare incorecta la angajare ContSters97289 ContSters97289 Din data de 01.11.2007,sunt angajat in functia de zugrav vopsitor cod C.O.R. 714102 in cadrul I.S.U. Impreuna cu alti doi colegi (electrician si ... (vezi toată discuția)
Modul de incadrare la angajare nu a fost efectuat corect ContSters97289 ContSters97289 La data de 01.11.2007,am fost angajat in functia de zugrav vopsitor cod COR 714102 in cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta,avind ca indatoriri in ... (vezi toată discuția)
Echivalare studii??? MariusMarius11 MariusMarius11 Daca am absolvit școala profesională de 2 ani in anul 1991 după ce am terminat școala generală de 10 clase, se poate sa mi se echivaleze cu diploma de ... (vezi toată discuția)