Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modul de incadrare la angajare nu a fost efectuat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modul de incadrare la angajare nu a fost efectuat corect

La data de 01.11.2007,am fost angajat in functia de zugrav vopsitor cod COR 714102 in cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta,avind ca indatoriri in fisa postului efectuarea de reparatii ale incaperilor(zugraveli si vopsitorii interioare si exterioare).Am absolvit liceul tehnic de construcii cu diploma de bacalaureat si sunt posesor al certificatului de calificare in meseria de constructor finisor (din anul 1988),fapt precizat in Cadrul National al Calificarilor din Romania si Nomenclatorul Calificarilor Profesionale ca fiind de nivelul 3 de calificare(N3). Calificarea de constructor finisor pe care o am face dovada ca sunt calificat in meseriile de Zugrav-vopsitor cod COR 714102,Tapetar cod COR 714101,Montator pereti si plafoane rigips cod COR 713406,Mozaicar -fauiantar cod COR 713203,Parchetar linolist cod COR 713204,Zidar rosar tencuitor cod COR 712205,Montator placaje interioare si exterioare,Izolator termic cod COR 713405,Dulgher cod COR 712401. Intrucit in cadrul unitatii am desfasurat si desfasor in continuare activitati specifice meseriilkor enuntate mai sus va rog sa-mi comunicati daca se poate efectua schimbarea postului de zugrav vopsitor in unul de nivel imediat superior ,tinindu-se cont de nivelul studiilor,complexitatea,diversitatea,dificultatea activitatilor specifice,astfel incit remunerarea sa fie in rapor cu munca depusa ,cantitatea si calitatea acesteia,sau acordarea sporului pentru exercitarea atributiilor si a altei meserii sau functii suplimentare, ce se poate acorda personalului care poseda o calificare suplimentara fata de meseria (functia) de baza si care in timpul programului normal de lucru,potrivit sarcinilor stabilite,indeplineste si atributiile ce ar fi trebuit sa fie realizate de catre un alt angajat. Va multumesc.
schimbarea postului de zugrav vopsitor in unul de nivel imediat superior

Exista in organigrama unitatii post de nivel superior celui de zugrav vopsitor care sa respecte pregatirea profesionala actuala? Daca da si nu este blocat, solicitati-l.
La incheierea CIM ati semnat pentru un salariu care sa va satisfaca "in raport cu munca depusa ,cantitatea si calitatea acesteia". Pentru efectuarea altor activitati care nu va sunt atribuite prin fisa postului puteti solicita un spor pentru cumul de functii.
ContSters42179, utilizator
1. Nu inteleg care din ocupatiile enumerate de dvs. ar fi de un nivel superior celei ocupate de dvs.
2. Nu puteti sa "ocupati" toate ocupatiile enumerate de dvs. in acelasi timp.
3. Daca faceti din fiecare ocupatie enumerate cate putin nu inseamna ca munciti mai mult in timpul celor 8 ore pe zi.
4. Daca ar angaja cate un om pentru fiecare din ocupatiile enumerate sigur ca nu va avea fiecare de lucru in cele 8 ore pe zi.
5. Puteti sa vorbiti cu conducerea sa va mareasca salariul.