Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatie cu autoturism second hand
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatie cu autoturism second hand

Buna ziua,

Doresc sa achizitione o masina second hand si nu stiu daca mai am voie sau nu sa circul pana o inmatriculez. Perioada de 30 de zile se aplica de la data inscrisa pe talon sau din momentul depunerii cererii de radiere al fostului proprietar?

Multumesc!
Termenul de 30 de zile curge de la data incheierii documentului de achizitie bun mobil
Deci pot circula fara nicio problema 30 de zile cu numerele actuale, corect?

Multumesc!
In interiorul termenului de 30 de zile,puteti circula cu numerele de inmatriculare preluate de la vanzator
Puteti circula cu masina, daca aceasta este inmatriculata definitiv, toata perioada pana o transcrieti pe numele dumneavoastra.
Deci ca sa pot circula vanzatorul trebuie sa faca cererea de radiere dupa ce fac eu transferul fiscal pe mine si imi pregatesc actele pentru inmatriculare, nu?