Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfat/consiliere pentru o achizitie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfat/consiliere pentru o achizitie

Buna ziua,

Revin catre dumneavoastra cu o rugaminte pentru un sfat/consiliere.

Noi am comandat in septembrie o masina din grupul VW, iar momentan din cauza scandalului grupului am solicitat dealerului sa ne ajute cu o oferta mai avantajoasa deoarece brandul nu mai este de incredere si nu ne poate garanta nimeni ca nu o sa ne trezim cu probleme ulterior.
In cazul in care nu primim o oferta vrem sa renuntam la achizitie, dar sa recuperam si cei 1000 eur avans + banii pierduti pentru casarea unei masinii vechi in programul remat de care nu putem beneficia decat daca lom aceasta masina. Tichetul nostru remat este cu acest dealer si pentru a putea beneficia este necesara achizitie de la ei pana pe 15 Noiembrie.

Noi am platit avansul ca sa aduca modelul in tara, dar nu am gasit nici un act si nu tin minte sa fi semnat nimic ca si promisiune de vanzare-cumparare sau un act similar.

Exista o posibilitate ca sa ne recuperam avansul daca dealerul nu doreste sa gaseasca o cale amiabila si avantajoasa pentru ambele parti in aceasta situatie. De asemenea daca se poate face ceva am fi interesati de servicii de consultanta in cazul in care nu se poate rezolva amiabil.

Multumesc anticipat,
Lucian
Intai trebuie sa intelegem tot mecanismul, ce inseamna avans, ce acte aveti semnate... ceva exista, doar nm-ati dat banii fara chitanta si factura, nu?
In functie de ce anume rezulta din ele, se face o strategie. De asemenea, depinde de primele semnale primite de la dealer...