Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuire/admisibilitate in principiu- invocarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuire/admisibilitate in principiu- invocarea prescriptiei speciale?

dupa admisibilitatea in principiu a cererii de revizuire se poate invoca prescriptia speciala conf art 155 alin 4 si 5. ce sanse credeti ca sunt???
Buna seara!

Nu sunt sanse, deoarece prescriptia nu se numara printre cazurile de revizuire.

Cu stima.
(5) Admiterea în principiu a cererii de redeschidere a procesului penal face să curgă un nou termen de prescripţie a răspunderii penale.