avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 9% sau 24% pentru suplimente ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 9% sau 24% pentru suplimente alimentare(nootropice) IMPORT SUA ?

Importurile din SUA (site-uri online) de suplimente alimentare care sunt clasificate de cei care le vand ca nootropice vor fi impozitate cu 9% in vama sau 24%? Sau nu vor fi aprobate deloc pentru intrarea in tara?

de ex: [ link extern ] /
Este descris ca: "a powerful blend of Key Natural Ingredients"
Pe flacon/eticheta scrie clar: Dietary Supplement - Supliment alimentar

Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: carmen2016 , utilizator 19:13, 16 Octombrie 2015
Din experienta, cred ca se incadreaza la 9% T.V.A. Cred ca cel mai bine este sa faceti o adresa scrisa la Vama.
Multumesc frumos pentru raspuns. Sper sa se incadreze la 9% T.V.A.
Ce inseamna sa fac o adresa scrisa la Vama...?
Antet...

Catre Directia Vamilor....

Prin prezenta va informam ca vom importa ... si pentru a ne calcula costurile (sau alt motiv) va rugam sa ne comunicati cota de T.V.A. la care se incadreaza produsele de mai sus.
Multumesc pentru raspuns!

Dupa ce primesc coletul, o sa postez ce cota de TVA am platit (9% sau 24%) pentru suplimente alimentare(nootropice) comandate online din SUA.
Am primit coletul. Am platit TVA de 24% #-o

Desi pe colet si ambalaje scria clar "Dietary Supplement" (Supliment Alimentar), cota de 9% T.V.A. se aplica doar daca suplimentul comandat este pe lista de suplimente notificate la:

-- IBA Bucuresti (INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE – DEZVOLTARE PENTRU BIORESURSE ALIMENTARE) - [ link extern ]

-- Ministerul Sanatatii - SUPLIMENTELE ALIMENTARE care contin numai vitamine si minerale se notifica la Ministerul Sanatatii - [ link extern ] /

Poti face notificare doar daca esti producator intern sau importator (Analiza dosar IBA Bucuresti: 290 LEI).
Daca esti consumator si comanzi un supliment alimentar din SUA, platesti 24% T.V.A. X-(

Valoarea coletului(inclusiv transport) a fost sub 150 de euro; macar n-am mai platit si taxe vamale. :(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent: termen contestatie proces verbal de constatare si contraventie NDNicu NDNicu Buna seara! Va rog mult sa ma sfatuiti cum mai exact sa procedez in urmatoarea problema: Spre sfarsitul lunii ianuarie 2016, am comandat din SUA un ... (vezi toată discuția)
Tva 9% alimente si suplimente import sua alexandru08 alexandru08 Va rog sa ma lamuriti daca de la 1 iunie 2015 importurile din sua (site-uri online) de alimente (conserve) si suplimente (lecitina,vitamine,minerale) vor fi ... (vezi toată discuția)
Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)