Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale SRL

Buna ziua, sunt angajata in cadrul unui SRL cu doi actionari straini (fiecare avand 50% parti sociale). Unul dintre actionari doreste sa cedeze( sau sa le vanda) actiunile detinute unui angajat al firmei, iar dupa ce se finalizeaza aceasta tranzactie, angajatul sa le vanda ( cedeze) unei firme straine.
Se pot realiza acesti pasi? Ce implicatii ar produce angajat aceste tranzactii?
Va multumesc!
Se poate face o astfel de cesiune. Ca să nu faceți cesiunea în două etape, cu costuri mai mari de timp și bani, se poate ca inițial să se facă cooptarea noului asociat prin mărirea capitalului social, iar ulterior să se facă cesiunea între asociați. La fel se va întâmpla și la cesiunea părților sociale către cetățeanul străin.
Totuși, de ce nu faceți cesiunea direct cu cetățeanul străin. Ce rost are să vă complicați .... că poate cesiunea cu străinul nu se mai face și rămâneți asociată în firmă.
La firma noua care urmeaza sa devina actionara, patron este tot asociatul care doreste sa vanda si nu vrea sa apara el ca persoana la taxele din tara respectiva