Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rascumparare certificate de trezorerie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rascumparare certificate de trezorerie

Buna ziua,

Bunica mea are niste certificate de trezorerie pe numele sotului decedat.
Intrebarile care se nasc ar fi urmatoarele:
- acestea trebuiesc mentionate explicit pe succesiune pentru a putea fi rascumparate de catre altcineva in afara titularului?
- cum se calculeaza valoarea acestora, dat fiind faptul ca ele sunt emise (si trebuiau a fi rascumparate) in 2002 si 2003, inainte de denominalizarea leului? Prin simpla taierea a ultimelor 3 zerouri nu cred ca se poate face, pentru ca astfel nu ar mai fi indeplinit minimul necesar (suma minima posibila care acum este de 10000 lei aprox. 2300 euro) de investit intr-un astfel de certificat

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
valoarea lor o puteti afla mergand la Trezoreria de care apartineti si va va spune cat aveti in cont si cum puteti recupera banii.