Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rezerve legale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rezerve legale

buna ziua. Am aport adus societatii de catre administrator , bani pe care acesta doreste sa ii lase in unitate .Este corect daca eu duc banii in rezerve ? Nu am gasit corespondent la contul 106 cu 455. Ce nota contabila as putea sa fac in urma careia sa nu apara probleme la eventualele controale fiscale?
Va multumesc mult
mona_genes a scris:

buna ziua. Am aport adus societatii de catre administrator , bani pe care acesta doreste sa ii lase in unitate .Este corect daca eu duc banii in rezerve ? Nu am gasit corespondent la contul 106 cu 455. Ce nota contabila as putea sa fac in urma careia sa nu apara probleme la eventualele controale fiscale?
Va multumesc mult

Nu este corect sa-i treceti la rezerve! Lasa-ti-i unde sunt in 455, trebuie doar sa aveti contract de imprumut pe acesti bani si e ok dvp fiscal.
Oranina Dumitru, Contabil
o varianta...

1. se poate restitui imprumutul administratorului
2. cu c/val. poate face majorare de capital social

"Legea 31/1990:

Art. 210. - (1) Capitalul social se poate mări prin emisiunea de acţiuni noi sau prin majorarea valorii nominale a acţiunilor existente în schimbul unor noi aporturi în numerar şi/sau în natură.
(2) De asemenea, acţiunile noi sunt liberate prin încorporarea rezervelor, cu excepţia rezervelor legale, precum şi a beneficiilor sau a primelor de emisiune, ori prin compensarea unor creanţe lichide şi exigibile asupra societăţii cu acţiuni ale acesteia.
(3) Diferenţele favorabile din reevaluarea patrimoniului vor fi incluse în rezerve, fără a majora capitalul social.
(4) Mărirea capitalului social prin majorarea valorii nominale a acţiunilor poate fi hotărâtă numai cu votul tuturor acţionarilor, în afară de cazul când este realizată prin încorporarea rezervelor, beneficiilor sau primelor de emisiune. "