Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna dimineata,

Am fost cercetat disciplinar pe neindeplinirea sarcinilor de serviciu in luna mai, mi s-a stabilit sanctiunea adica diminuarea salarului cu 5%, am atacat la tribunal decizia de sanctionare, angajatorul a anulat decizia de sanctionare motivand ca nu am fost convocata in termenul stabilit de lege si totadata procesul verbal intocmit la comisia de disciplina, iar acum m-au convocat din nou la comisia de disciplina pentru aceiasi abatere.

este posibil asa ceva?
Da, este posibil acest lucru , insa verificati daca mai se afla in termenul prevazut de art.252 alin1. C.mun.

Art. 252 C.mun.
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
......