Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Scrisoare medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Scrisoare medicala

In urma consultatiei la medicul specialist pneumolog, sotul meu a primit o scrisoare medicala cu tratamentul recomandat si indicatia de a veni la control peste sase luni.
Medicul de familie insa nu vrea sa-i elibereze reteta, motivand ca doar medicul pneumolog este prescriptorul, cf nu stiu carei legi din 2012.
Existand o scrisoare medicala de la specialist in acest sens, este adevarat ca medicul de familei poate fi amendat daca elibereaza reteta?
Scrisoare medicala este datata 30.06.2015. Din lina iulie si pana in prezent sotul meu, care este salariat, nu poate beneficia de reteta compensata, cu toate ca plateste CASS si tot ce plateste un angajat.
Multumesc.
Ati luat legatura cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS)?
Nu am luat inca legatura cu CASMB.
CJAS este cea care va poate spune cum se procedeaza.