Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Malpraxis medicina veterinara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Malpraxis medicina veterinara

Doresc sa stiu daca exista in Bucuresti un cabinet de avocatura specializat pe malpraxis medicina veterinara . In conditiile in care exista plangeri penale indreptate impotriva Clinicii veterinare unde a fost "tratata" catelusa familiei atat de bine pana cand au omorat-o. Prin neglijenta , abuz in serviciu , Si mai mult de atat , plangerea penala a fost facuta pentru trafic de substante si consumabile de uz medical. Trafic la care au luat parte , pe de o parte un angajat al clinicii , doctorul curant al catelusei , iar pe de alta parte , un membru din conducerea Facultatii de Medicina veterinara Bucuresti . La felul in care au actionat cei doi acest lucru dovedeste clar o practica indelung exersata specifica unui grup infractional bine organizat . Pentru a dovedi traficul de substante si consumabile de uz medic si trocul efectuat in cadrul Fac. de Med. Veterinara ,exista convorbirile telefonice purtate intre subsemnatul si persoana cu functie importanta , persoana publica !!!, convorbiri efectuate de pe numarul meu de mobil ( acesta se afla in baza de date a unor servicii de telecomunicatii speciale / STS , deoarece un membru al familiei mele este angajat al Guvernului , iar reglementarilie interioare obliga orice angajat sa declare toate numerele de telefon ale membrilor familiei acestuia . Asta inseamna ca telefonul meu era si este monitorizat !) Convorbirile s-au efectuat de pe nr. meu de mobil pe doua numere de telefon ale respectivului.... asist. univ.dr. , cel care vindea substante si consumabile de uz medical. Sustrase din Facultatea de Medicina Veterinara . Unde avea acces oricand si la orice ora . De asemenea , exista 5 persoane nominalizate in plangerea inaintata parchetului si trimisa sectiei 9 pentru investigatii . Aceste 5 persoane sunt : paznicul de la bariera de acces in incinta facultatii de medicina veterinara , doua doamne aflate in serviciul de paza si doi angajati ai clinicii veterinare impotriva careia am facut plangere pentru malpraxis veterinar . Raspunsul Comisiei Superioare de Deontologie si Litigii Bucuresti a fost unul extrem de partinitor , favorabil clinicii acuzate de malpraxis . Hotararea CSDL Bucuresti decide urmatoarele : clinica nu se face vinovata cu nimic . A procedat corect , aplicand ca la carte procedurile medicale corespunzatoare?!!! . Vinovati suntem noi, eu si sotia pt ca dupa 14 zile de pauza si regim alimentar am revenit cu catelusa la clinicile veterinare ( una pe Iancului , cealalta pe Ferdinand) acuzate de malpraxis , si am adus-o cu insuficienta renala cronica . Poate ca era in I.R.C. , dar era in viata , mergea pe picioarele ei , era constienta . Si pe cine credeti ca au invitat la "dezbaterea" COMISIEI SUPERIOARE DE DEONTOLOGIE SI LITIGII ??? Pe un doctor impotriva caruia nu a fost facuta vreo plangere , dimpotriva . Cea care se face vinovata de moartea catelusei nu exista in raspunsul dat de aceasta Comisie ????!!!! Ea nu a fost invitata la aceste asa zise dezbateri !!! Iar aceasta are plangere penala pentru neglijenta si abuz in serviciu si acuzata direct in sesizarea adresata CSDL Bucuresti pentru moartea catelusei. Intentia noastra , a familiei noastre este aceea de a consulta un avocat specializat pe aceasta speta pentru a cunoaste daca actionarea in instanta poate fi sau nu binevenita in aceasta situatie . Noi credem ca avem suficiente probe pentru a face dovada , inclusiv a traficului de substante si consumabile de uz medical, trafic in care sunt implicate persoane din clinica medical veterinara acuzata de malpraxis si persoane sus puse din Facultatea de Medicina Veterinara, cea de stat . De fapt , nu-s mai mult decat o singura persoana si aceasta este persoana publica , cu aparitii TV ...si pe teme de medicina veterinara . De asemenea , raspunsul CSDL Bucuresti vine la doua luni de la data la care a fost trimisa sesizarea. Sesizare facuta atat online ( "n" e-mailuri trimise . Nciun raspuns din partea acestora . ) cat si prin posta , cu confirmare de primire . Hotarearea CSDL , definitiva si executorie , felul in care a fost conceputa ,acuzatia indreptata impotriva noastra , cum ca noi am omorat cainele si nu clinica veterinara , "omisiunile" facute cu buna stiinta , asupra unor termeni ce apar in plangerea de malpraxis , anume : dializa , cateter, trafic de substante medicale , mafie , hipovolemie , neglijenta si abuz in serviciu ,etc..., ne-au determinat sa mergem de data asta pana in panzele albe pentru a scoate la lumina mizeria bine ascunsa , mafia din medicina veterinara . Multumesc . Astept un raspuns. Si va stau la dispozitie si cu alte date , inclusiv cele "nerostite" .
Ma scuzati, care e legatura intre faptul ca au ingrijit necorespunzator catelusa si trafic ? Par doua acuzatii diferite fara legatura intre ele..
Va inteleg durerea pentru pierderea suferita
Fiind iubitoare si crescatoare de animale,am trecut de mai multe ori prin astfel de situatii neplacute,in care dupa tratamente si interventii chirurgicale reusite-care au acordat speranta infrangerii bolii,totusi,organismul a cedat si animalul a murit
Insa ,trebuie sa recunoastem ca dupa cum nici in medicina umana medicii nu ies intotdeauna victoriosi,asa si in medicina veterinara exista situatii soldate cu decesul pacientului ,dar pentru care nu intotdeauna sunt vinovati medicii sau personalul auxiliar
Organismul poate avea un comportament distinct si imprevizibil atat pentru stapan cat mai ales pentru medic
Sunt animale care pot supravietui unui accident rutier si sunt situatii in care animalul moare de la o simpla viroza gastrica sau pulmonara
Organismul este un complex insufiecient cunoscut mai ales din punct de vedere al reactiei fata de boala si la tratamentele medicamentoase
Trebuie sa fim lucizi ,sa intelegem ca preventia este importanta si sa acceptam ca in cazul unor boli nimeni nu poate garanta succesul
Nu se justifica a acuza portarul facultatii de medicina veterinara de trafic,nu a facut portarul tratamentul...
Plecati de la premiza ca atat organismul cat mai ales modul cum acesta reactioneaza la factori externi,la tratamente medicamentoase,reprezinta inca o mare necunoscuta si pentru medici
Nu exista un tratament garantat salvator...medicii functie de afectiune,aplica tratamentele si procedurile clasice,care in anumite cazuri asigura depasirea situatiei si insanatosirea
Sunt insa si cazuri in care indiferent de efortul,profesionalismul,interesul medicilor,
tratamentul utilizat ,organismul chiar daca initial lupta sa depaseasca starea de moment in final cedeaza
Plangerea pentru malpraxis intreptata catre CSDL, nu ar fi putut sa aiba decat raspuns negativ, din moment ce diagnosticul de insuficienta renala nu poate fi tratat decat prin dializa ori transplant renal. Din cat cunosc, in Romania nu exista o clinica specializata care sa poata oferi acest tratament, astfel ca odata stabilit acest diagnostic animalul de companie trebuie ori eutanasiat, ori din egoismul stapanului care doreste sa il mai pastreze chiar si cateva minute alaturi, sa fie trecut pe tratament injectabil si perfuzii, dar doar se prelungesc agonia si durerile. Trebuie sa stiti ca in cazul insuficientei renale se produc modificari ireversibile la rinichi.
Nu am inteles totusi de ce va acuza pe dvs. de moartea catelusei...poate o infectie renala veche netratata a dus la insuficienta renala (reiese din analizele facute).
In privinta traficului de medicamente si substante (mai ales cele cu regim special), in cazul in care detineti dovezi, plangerea trebuie intreptata catre DIICOT, daca discutam de o grupare constituita in scopul savarsirii de infractiuni.
Sunt deja deschise dosare de urmarire penala pe numele a doi indivizi . Unul fiind proaspat absolvent de Fac. de Med . Veterinara( promotia 2014) , iar celalalt este asist. univ. dr. la Facultatea de Med. Vet . Fost student , alaturi de un fost profesor universitar si indrumator al lucrarii de licenta ... Plangerea penala pentru trafic de substante si medicamente cu regim special . Stiti care-i culmea ? Iti baga in dializa peritoneala catelul , i se monteaza gresit cateterul in zona peritoneala( doua esecuri / doi doctori- unul fara experienta . Celalalt monteaza gresit, cu buna stiinta cateterul pentru a te baga in mafia asta de substante si medicamente cu regim special traficate dintotdeauna!!! ) , ceea ce inseamna ca tot lichidul de dializa nu mai poate fi eliminat , rezulta incarcare pulmonara , adica insuficienta respiratorie . Pe scurt : au fost facute patru dialize in patru zile diferite din care doua au fost esecuri totale ,iar ultima dializa i-a fost fatala catelusei . Dializa , ...in numar de patru in aceea zi s-a facut fara suport volemic( deshidratare severa) , perfuzia a mers paravenos , catelul a intrat in soc hipovolemic , coma , exitus . Inclusiv , doctorita are plangere penala pentru neglijenta si abuz in serviciu . Cum naiba sa ma trimiti la facultate la un traficant de substante si medicamente cu regim special ( lichid de dializa , catetere , etc...) si sa-mi spui ca acolo ma vad cu un student care o sa-mi dea un CATETER si e bine sa am 100-150 de lei la mine . Iar idiotu asta e ditamai asistentu universitar cu aparitii TV si mii de postarii pe facebook si internet , un dumnezeu , un sfant , dupa cum se prezinta . Ce credeti ca-mi da vedeta TV ? Un tub de dren model CH5 a carui valoare nu depaseste 5-6 lei pe piata farmaceutica . Mi-a cerut 100 lei . UN TUB DE DREN CH5 , in loc de CATETER. Idiotii , habar nu aveau ca sotia mea , care astepta sa revin la clinica cu cateterul !!! traficat de cei doi , este medic de medicina umana cu peste 17 ani experienta in terapie intensiva . Imediat si-a dat seama in ce rahat ne-au bagat cele doua scursuri . Si pot sa continui , da nu mai are rost ...
Vreau sa va intreb , dna . Ati auzit de mafia din medicina umana ? Dar de mafia din medicina veterinara ? Noi , nu doar ca am auzit , dar am si luat contact cu ea ...
Buna ziua!

Am si eu caini, imi plac, mi-e drag de ei. Am mai avut caini, unii au murit in timp. Te atasezi, iti pare rau, chiar suferi, ca dupa un membru al familiei ce devenise, dar... ca si in cazul unui om, timpul atenueaza durerea, iar memoria ne face sa uitam si sa nu avem in permanenta in fata imaginea mortii celui drag, fie el om sau animal.
Întrebarea mea este: stiti care este diferenta dintre un strungar sau un inginer constructor si un medic (uman sau veterinar) sau un inginer agronom, de exemplu? Pai sa vedem putin lucrurile asa: strungarul sau inginerul constructor lucreaza cu corpuri inerte, fara viata. Medicii sau inginerii agronomi ori zootehnisti lucreaza cu organisme vii. Si daca medicul uman poate pune intrebari si pacientul raspunde ca simte nu stiu ce sau ca il doare sau nu ceva, medicul veterinar sau inginerul agronom trebuie sa intuiasca, sa gandeasca, sa descopere ce ar putea fi in neregula cu organismul cu care lucreaza si sa caute sa rezolve acea problema. Ceea ce vreau sa spun este ca e mult mai greu sa lucrezi cu organisme care nu cuvanta.
Se pare, din ce povestiti, ca respectivii au facut ce le-a stat in putere sa salveze sarmanul catelus, dar din nefericire nu s-a putut.
Acum, ce am inteles eu este ca dumneavoastra sunteti roman si, ca orice roman, daca reusea treaba si era totul OK, atunci era bine si taceati din gura. Asa, murindu-va cainele, o sa incercati dumneavoastra sa demonstrati cine sunteti si ce relatii aveti si ce or sa pateasca amaratii aia care au incercat sa va ajute.
Vai ce tare sunteti dvs. si aveti relatii. Declarati singurel asta: "Pentru a dovedi traficul de substante si consumabile de uz medic si trocul efectuat in cadrul Fac. de Med. Veterinara ,exista convorbirile telefonice purtate intre subsemnatul si persoana cu functie importanta , persoana publica !!!, convorbiri efectuate de pe numarul meu de mobil ( acesta se afla in baza de date a unor servicii de telecomunicatii speciale / STS , deoarece un membru al familiei mele este angajat al Guvernului , iar reglementarilie interioare obliga orice angajat sa declare toate numerele de telefon ale membrilor familiei acestuia . Asta inseamna ca telefonul meu era si este monitorizat !) Convorbirile s-au efectuat de pe nr. meu de mobil pe doua numere de telefon ale respectivului.... asist. univ.dr. , cel care vindea substante si consumabile de uz medical'".
Prin asta, nu faceti decat sa aratati din ce material sunteti facut. Si ii mai faceti rau si rudei dvs. Sa va mai spun ceva, nu stiu daca stiti: figurile astea cu "te-am inregistrat" tin la prosti. Ca sa fie valabila si acceptata ca proba, înregistrarea respectiva trebuie sa se faca cu mijloace omologate, sa puteti face dovada ca este varianta originala, netrunchiata, si ca înregistrarea s-a facut cu stiinta si acordul respectivului. In rest, riscati sa pierdeti "pe mana dumneavoastra"si sa va treziti cu vreo amenda penala sau mai grav, putandu-se interpreta ca ati incercat santajarea, amenintarea persoanei respective, pe baza unor inregistrari ilegale. Asa ca, parerea mea, ne-avizata, este sa incetati cu prostiile pe care le aveti in cap si sa va impacati cu ideea ca bietul animal a murit si gata.
Ca ati dat bani, ca ati facut nu stiu ce, ca ala v-a promis, a facut, a dres, a furat, nu stiu ce ati mai zis... vedeti ca e cam greu de dovedit... Iar cu un avocat bun, respectivii ar putea sa va faca o frumoasa de plangere penala pentru defaimare, ... ca ati vazut ca se voteaza. Sau poate chiar mai grav.
Ca si concluzie, desi va inteleg durerea, incercati sa fiti mai realisti si sa vedeti lucrurile asa cum sunt.