Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probe sau nu? Violarea intimitatii?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probe sau nu? Violarea intimitatii?

Buna ziua,
Zilele trecute i-am dat tatalui meu laptop-ul pentru a instala diverse programe. Insa el a salvat tot ce aveam eu (poze, fisiere, un fel de jurnal) pe care intentioneaza, printre altele, sa le foloseasca impotriva mamei la un posibil divort.
2 intrebari as avea si eu:
- aceste documente practic furate de el din laptop-ul meu pot fi considerate probe de catre instanta?
-il pot acuza de violarea intimitatii? (facand un fel de asemanare cu situatia in care as fi dus laptop-ul la un specialist si acesta ar fi luat aceleasi documente din calculator.)
De asemenea, s-a apucat sa trimita prietenilor mamei poze cu mesaje vulgare la adresa ei. Ea ar putea sa-l acuze de defaimare (sau altceva?) ?
Va multumesc mult
JNV, utilizator