Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare

Buna seara, va rog sa ma indrumati daca stii unde. Am fost arestat cu 9 ani in urma, dar m-au judecat dupa 6 ani. Am fost condamnat in Constanta eu fiind din Bucuresti, la 1 an si 3 luni inchisoare cu suspendare. Au trecut in jur de 2-3 ani de cand am fost condamnat, Va multumes
Ce trebuie sa fac pentru a putea avea cazierul gol? Ce cerere si catre cine ? sau ce acte imi trebuiesc?
dupa 3 ani si 3 luni de cand condamnarea a ramas definitiva, sunteti reabilitat de drept.
Reabilitarea de drept este acea forma a reabilitarii care opereaza in virtutea legii, fara a fi necesara cererea fostului condamnat pentru obtinerea ei, aceasta fiind considerata ca dobandita de condamnat in momentul cand s-au realizat conditiile de reabilitare.

In cazul in care condamnatul nu a savarsit din nou o infractiune inauntrul termenului de incercare si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza art. 83 si 84, el este reabilitat de drept."

Asadar, reabilitarea de drept intervine dupa implinirea termenului de incercare.

Daca aveti interes, aveti dreptul si de a solicita pe cale judecatoreasca constatarea reabilitarii.

Hotararea instantei de judecata, in acest caz, nu este una pentru acordarea reabilitarii, ci doar pentru constatarea reabilitarii de drept.

Succes.

Va multumesc frumos. S-a rezolvat fara a mai face nici un demers.
Multumesc frumos. S-a rezolvat.