Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara! Despre reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara! Despre reabilitare

Am fost condamnat la 2 ani cu suspendare si un termen de incercare de 4 ani,decizia definitiva a fost pe 1/02/2010.
Intrebarea mea este daca pot face cererea de reabilitare dupa implinirea termenului de 4 ani adica 1/02/2014?
In cat timp dupa introducerea cererii sunt reabilitat ?
Multumesc mult!
Bună seara,

După expirarea termenului de încercare de 4 ani sunteţi reabilitat de drept. Asta înseamnă că nu este nevoie să faceţi nicio cerere.

O seară bună,
Gheorghe Floroiu
GheorgheFloroiu, utilizator
Potrivit disp. art 86 c.pen., daca condamnatul nu a savarsit in termenul de incercare din nou o infractiune si nici nu s-a dispus revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza disp art 83 si 84 c.pen. el este reabilitat de drept.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Dupa expirarea termenul de incercare, solicitati eliberarea unui cazier judiciar, iar daca pedeapsa figureaza in cazier, este necesar sa va adresati instantei cu o cerere pe calea careia sa solicitati constatarea intervenirii reabilitarii de drept.
Pentru admiterea unei astfel de cereri va fi necesar sa indepliniti si conditiile prevazute de disp.art 137 c.pen.
Veti fi reabilitat daca cererea va fi admisa , iar ulterior in cel mult 10 zile de la data ramanerii definitive a hotararii, instanta va comunica un extras al acesteia Serviciului de Cazier Judiciar.
Va multumesc foarte mult,mi-ati fost de foarte mare ajutor.
O seara placuta!
eabilitarea de drept este acea forma a reabilitarii care opereaza in virtutea legii, fara a fi necesara cererea fostului condamnat pentru obtinerea ei, aceasta fiind considerata ca dobandita de condamnat in momentul cand s-au realizat conditiile de reabilitare.

In cazul in care condamnatul nu a savarsit din nou o infractiune inauntrul termenului de incercare si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza art. 83 si 84, el este reabilitat de drept."

Asadar, reabilitarea de drept intervine dupa implinirea termenului de incercare.

Daca aveti interes, aveti dreptul si de a solicita pe cale judecatoreasca constatarea reabilitarii.

Hotararea instantei de judecata, in acest caz, nu este una pentru acordarea reabilitarii, ci doar pentru constatarea reabilitarii de drept.

Succes.

Multumesc pt. timpul acordat.
Ma intereseaza foarte mult sa nu-mi mai apara nici in cazier aceasta pata.
O zi buna!