Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pot cere reabilitarea inainte de termen?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pot cere reabilitarea inainte de termen?

pot cere reabilitarea inainte de termenul expirarii executarii cu suspendare a unei pedepse?

Nu este posibil.
~ Conținut șters la cerere ~
in cazul suspendarii reabilitarea opereaza de drept...dupa trecerea termenului de incercare,(adica dupa trecerea suspendarii+2 ani) daca intre timp nu ati mai comis o alta infractiune cu intentie. Dupa acest termen sunteti reabilitat de drept fara sa fie necesara o cerere in acest sens.
Nu.In cazul pedepselor cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, dupa expirarea termenului de incercare cumpus din cuantumul pedepsei aplicate plus un interval de timp de 2 ani prevazut de art 82 c.pen.( termen care se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare), daca condamnatul nu a savarsit o alta infractiune si nici nu a fost pronuntata revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in conditiile art.83 si 84 c.pen., va interveni reabilitarea de drept.
Daca dupa expirarea termenului de incercare ( cu precizarile aratate mai sus )pedeapsa aplicata inca figureaza in cazier, este necesar sa va adresati instantei de judecata pentru constatarea intervenirii reabilitarii de drept.
O sa raspund ca la Radio Erevan. Da, puteti, dar de ce ati face-o, pentru ca sigur cererea va fi respinsa?