Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

reabilitare

vreau sa stiu si eu cum se face reabilitarea si dupa cat timp se face dupa ce trece suspendarea
Daca vorbim de o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate , la care se adauga un interval de timp de 2 ani conform art 82 c.pen.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Daca in acest interval de timp, calculat asa cum am aratat mai sus, nu ati savarsit o alta infractiune si nici nu s-a dispus revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in conditiile art 83 si 84 c.pen., dupa expirarea acestuia sunteti reabilitat de drept conform art 86 c.pen.
Prin urmare dupa expirarea termenului de incercare, solicitati eliberarea unui cazier, iar daca pedeapsa aplicata figureaza inca in cazierul dvs., este necesar sa va adresati instantei de judecata pentru constatarea intervenirii reabilitarii de drept.