Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Misiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Misiune

care e diferenta intre misiune si delegare ?
~ Conținut șters la cerere ~
1. Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.

2. Sintagma de "misiune" se utilizeaza in cazul contractelor de munca temporara.
Misiunea de munca temporara inseamna acea perioada in care salariatul temporar este pus la dispozitia utilizatorului pentru a lucra temporar sub supravegherea si conducerea acestuia, pentru executarea unei sarcini precise si cu caracter temporar.

Misiunea de munca temporara se stabileste pentru un termen care nu poate fi mai mare de 24 de luni.
Durata misiunii de munca temporara poate fi prelungita pe perioade succesive care, adaugate la durata initiala a misiunii, nu poate conduce la depasirea unei perioade de 36 de luni.