avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru neplata rovinietei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru neplata rovinietei

am fost surprinsa circuland fara rovinieta in data de 30.05.2015.Procesul verbal de constatare a contraventiei a fost intocmit in data de 05.10.2015.Exista posibilitatea sa mai primesc si alte amenzi daca am platit rovinieta actuala abia in data de 28.08.2015?
Cel mai recent răspuns: Av. Alina VEZUREANU , Avocat 10:41, 13 Octombrie 2015
Daca ati fost surprinsa circuland fara rovinieta valabila,posibil sa mai primiti cate un PV aferent fiecarei luni calendaristice-indiferent de numarul de depistari in cadrul aceleiasi luni
Daca stiti ca ati circulat frecvent pe o ruta unde era necesara plata rovinetei, atunci este posibil sa mai primiti si alte asemenea amenzi. Insa, trebuie sa mai stiti ca pentru o fapta, chiar si continuata (adica facuta zi de zi) se va emite un singur PV aferent lunii respective. Oricum, ca sa fiti linistita si sa nu va treziti cu alte surprize, va puteti prezenta la CNADNR si sa solicitati o lista a contraventiilor dvs. Mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovinieta Marcky000 Marcky000 Salut ! In data de 14 Decembrie 2015 am constatat ca rovinieta masinii mele (vw golf ) este expirata din 15 Septembrie 2015 . In aceasta perioada am circulat ... (vezi toată discuția)
Rovigneta neplatita cry_mitroi cry_mitroi Buna ziua, Astazi am constatat ca nu am platit rovigneta auto care a expirat la sfarsitul lunii august 2017. Inca nu am primit nici un proces verbal de ... (vezi toată discuția)
Rovinieta alexandra75radu alexandra75radu Buna ziua! Daca am circulat fara rovinieta la data de 19-03-2016, si contraventia a fost constatata prin procesul verbal la data de 13-09-2016, mai pot primi ... (vezi toată discuția)