Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru neplata rovinietei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru neplata rovinietei

am fost surprinsa circuland fara rovinieta in data de 30.05.2015.Procesul verbal de constatare a contraventiei a fost intocmit in data de 05.10.2015.Exista posibilitatea sa mai primesc si alte amenzi daca am platit rovinieta actuala abia in data de 28.08.2015?
Daca ati fost surprinsa circuland fara rovinieta valabila,posibil sa mai primiti cate un PV aferent fiecarei luni calendaristice-indiferent de numarul de depistari in cadrul aceleiasi luni
Daca stiti ca ati circulat frecvent pe o ruta unde era necesara plata rovinetei, atunci este posibil sa mai primiti si alte asemenea amenzi. Insa, trebuie sa mai stiti ca pentru o fapta, chiar si continuata (adica facuta zi de zi) se va emite un singur PV aferent lunii respective. Oricum, ca sa fiti linistita si sa nu va treziti cu alte surprize, va puteti prezenta la CNADNR si sa solicitati o lista a contraventiilor dvs. Mult succes!