avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie proprietari in caz de reparatie terasa bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie proprietari in caz de reparatie terasa bloc

Buna ziua,

as dori sa stiu care ar fi procedura de demarare a unei reparatie la terasa blocului unde locuiesc in conditiile in care nu am minim 50%+1 acordul proprietarilor pentru a contribui la reparatia aceasta(am mers personal din usa in usa sa intreb pe fiecare, fara o adunare a proprietarilor). Eu sunt direct interesata de demararea lucrarilor mai ales si pt ca infiltratiile din timpul sezonului ploios ma afecteaza direct (stau la ultimul etaj). Ceilalti 3 vecini de pe etaj, fie nu intampina asemenea probleme, fie si le-au facut din banii lor. In cazul meu nu am o parere avizata despre ce presupune lucrarea si daca e devina izolatia veche si trebuie refacuta sau doar reparata in locurile cu pricina. Un deviz facut totusi la urgenta, orientativ se indreapta spre 3100 lei. Vreau sa stiu daca e datoria asociatiei sa imi vina in intampinare in asemenea situatii si daca da cum? mai ales luand in considerare refuzul majoritatii de a contribui la o lucrare de o asemenea anvergura. Terasa blocului si canalul de scurgere a apei pluviale nu face parte din bunul comun al blocului?

Multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2015
Aqvila, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:10, 13 Octombrie 2015
Terasa blocului reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Costurile unei hidroizolatii sunt conditionate de suprafata terasei,materialele de lucru,
manopera,care insumeaza o valoare financiara apreciabila,pe care asociatia de proprietari poate sau nu sa o detina
De regula nu sunt indicate interventiile partiale -care nu garanteaza efectul dorit si care nu beneficiaza de garantie
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
Av-SfabuAndra a scris:


In mod ideal, asociatia ar trebui sa aiba constituit un fond de rulment destinat suportarii costurilor generate de situatiile de acest gen.



Conform dispozitii in vigoare fondul de rulment se utilizeaza exclusiv pentru plata facturi furnizori/prestatori de servicii
Pentru plata intretonere si reparatii parti comune de constructii si instalatii se utilizeaza fondul de reparatii,sumele provenind din inchirieri sau din penalitatile aplicate de asociatia de proprietari restantierilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatii terasa etaj retras mihai_tomaro mihai_tomaro Buna ziua, Locuiesc la bloc, la ultimul etaj. Acest etaj este retras fata de restul etajelor, asadar am o terasa in proprietate, sub care se afla un alt ... (vezi toată discuția)
Terasa spatiu comun Art11 Art11 Terasa de la pethous ultimul etaj curge apa la vecini , trebuie proprietarul sa repare toata terasa sau Condomiul??? Multumesc (vezi toată discuția)