Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii apartament ultimul etaj
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii apartament ultimul etaj

As vrea sa stiu daca proprietarul unui apartament de la ultimul etaj poate pretinde ca asociatia sa plateasca reparatiile la plafonul deteriorat din cauza infiltratiilor de apa de pe terasa blocului.
Va multumesc
Reparatiile la terasa blocului se platesc de catre toti locatarii de pe scara sau din bloc, in functie de lucrarile efectuate.
Intrebarea era daca asociatia, pe langa reparatia terasei trebuie sa plateasca si reparatiile din apartamentele de la ultimul etaj, afectate?
Reparatiile interioare, din apartament si le plateste fiecare locatar/ proprietar.
in mod normal si logic,reparatiile interioare provocate de infiltratiile pluviale prin terasa defecta si nereparata, cad in sarcina asociatiei,pentru ca deteriorarile interioare sunt consecinta neintretinerii terasei;
problema este ca daca asociatia refuza,chestiunea se rezolva doar prin instanta(obligatia de a face);
daca din neglijenta mea,inund locatarul de la etajul de dedesubt,nu-i normal sa-i zugravesc apartamentul?
Sfatul meu , o petitie catre presedinte cu numar de inregistrare in care aratati ce ati patit in urama degradarii terasei si ca nu este din cauza D-voastra , faceti si fotagrafii , asteptati raspunsul , daca este nu ori actionati in judecata care dureaza cam multisor si sa aveti un avocat f.bun .
Aveti grija ca daca executati lucrarea pe cont propriu , deci trebuie sa anuntati asociatia in acea petitie , lucrarea v a fi cu o firma unde sa aveti factura , documente .
In ceia ce priveste faptul ca daca se intampla sa inundati si D-voastra vecinul , aveti 2 variante :
1. sa executati lucrarea
2. ii spune ti , vecine si eu am avut probleme si nu m a ajutat nimeni si atunci si el are tot 2 posibilitati : ori isi face lucrarea pe cont propriu , ori merge in instanta unde este foarte greu .
Ar mai fi o varianta cu asigurarea facultativa , aceasta este valabila numai in cazul cand inundati ( ca la masina ) D-voastra pe cineva .Pentru ca locuind la etaj superior ( ultimul ) asigurarea nu cuprinde reparatia in apartamentul in care locuiti , aceasta cuprinde orice doriti numai terasa nu , adica va ploua sau aveti infiltratii din cauza acesteia .