Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... E-Commerce - Vanzari/Cumparari produse virtuale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

E-Commerce - Vanzari/Cumparari produse virtuale

Buna ziua,

Am un site e-commerce (editat). Am utilizatori care trebuie sa se inregistreze si pot sa cumpere sau sa vanda diferite template-uri pentru site-uri. La fiecare vanzare cumparatorul plateste suma X, iar aceasta suma se imparte in doua, un comision de Y% mie, iar restul de bani merge la vanzator.

Intrebari:

1. Pentru a aduce acel comision de Y% (care se transfera direct pe cardul meu de oriunde din lume) in tara, ce tip de firma trebuie sa-mi deschid?
2. Ce suma pot sa aduc in tara (pe card) fara sa-mi deschid firma? Daca se poate cel putin.
3. Daca imi deschid firma de la punctul 1. (se va afla din raspunsurile date), ce taxe si impozite trebuie sa platesc?

Trebuie sa mai mentionez ca as fi singurul angajat din firma la momentul actual.

Va multumesc!
george-neagu, moderator