Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Juramant in instanta omis de judecator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Juramant in instanta omis de judecator

o situatie interesanta - la audierea unui martor, judecatorul omite sa-i puna in vedere acestuia sa jure. martorul a fost audiat si la final a refuzat sa semneze declaratia de martor pe motiv ca nu a jurat. instanta isi recunoaste omisiunea si la final intreaba martorul daca a spus adevarul. acesta raspunde afirmativ, se modifica declaratia de martor, semneaza si pleaca.
acum, acest incident procedural este o nerespectare a prevederilor art. 319 cpc.
care este sanctiunea care intervine?
pot invoca nulitatea absoluta a depozitiei, art. 176 cpc. pct. 6. alte cerinte legale extrinseci actului de procedura, daca legea nu dispune altfel.
sau invoc doar nulitatea relativa cu indicarea vatamarii? art. 175 cpc...
multumesc.
Care este vatamarea ? Atata timp cat martorul a declarat ca a spus adevarul urmeaza ca instanta sa se pronunte , nu aveti vreo vatamare .Aveti dreptul la apel.
vatamarea ar fi : denaturarea adevarului de catre martor fata de cele retinute intr-un inscris autentic.