avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Aflare situatie auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Aflare situatie auto

Buna ziua,

Cum pot afla daca cumpar o masina sa vad daca are datorii catre stat
O zi buna.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:12, 15 Octombrie 2015
Sa va dea certificatul fiscal. Cand faceți contractul sa va dea și acel certificat.
Vanzatorul are obligatia sa va prezinte fisa pentru inmatriculare si certificatul fiscal eliberate de autoritatea fiscala
Daca vanzatorul invoca prezentarea certificatului fiscal dupa incheierea contractului de vanzare cumparare,analizati cu responsabilitate riscurile pe care vi le asumati
Atentie ca vanzatorul sa nu solicite tranzactia la sfarsitul zilei sau al programului de lucru,
respectiv sa preia suma convenita pentru vanzare sa predea masina,cu promisiunea ca actele de tranzactionare vehicul se vor incheia ulterior

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscris pe talonul auto "instrainat catre" ovidiu2014 ovidiu2014 Buna seara. In urma cu 2 ani am vandut o masina cu contract de vanzare-cumparare luat de pe internet, nu de la politie si am scris pe talon instrainat catre la ... (vezi toată discuția)
Acuzat de uz de fals la achizitie autoturism florydania florydania Buna seara, Am rugamintea sa ma ajutati cu o parere/sfat in urmatoarea chestiune: In anul 2012 am cumparat o masina din targ de la Vitan. Am facut actele ... (vezi toată discuția)
Cumparare autovehicul inmatriculat ro de la proprietar care nu a inmatriculat masina pe numele sau Eugeniu Chelaru Eugeniu Chelaru Buna ziua, Doresc sa achizitionez un autovehicul inmatriculat in Romania. Problema este ca proprietarul actual nu a inmatriculat autovehiculul pe numele ... (vezi toată discuția)