Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de uz de fals la achizitie autoturism
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de uz de fals la achizitie autoturism

Buna seara,

Am rugamintea sa ma ajutati cu o parere/sfat in urmatoarea chestiune:

In anul 2012 am cumparat o masina din targ de la Vitan. Am facut actele de vanzare cumparare la un centru de acte auto de acolo, am platit etc. Dupa circa 2 saptamani m-am intalnit cu vanzatorul sa imi dea certificatul fiscal (de fapt a trimis pe altcineva sa mi-l aduca). Am inmatriculat masina la BZ (domiciliu): politie, RAR, primarie etc. Toate foarte ok. Astazi 06.10.2015 gasesc in usa apartamentului din Bucuresti o citatie de la politie sa ma prezint maine, 07.10.2015 ora 09.00 la sectia de politie in calitate de faptuitor in dosar penal nr x. Am sunat agentul si mi s-a comunicat ca certificatul de atestare fiscala si fisa de inmatriculare utilizate de mine la inmatriculare sunt false ca atare sunt acuzat de uz de fals. Se pare ca plangerea a fost facuta de Administratia Financiara a vanzatorului, unde acesta apare cu debite. Agentul mi-a spus ca era datoria mea sa ma duc cu vanzatorul sa scoata certificatul fiscal. Eu nu mai stiu ce acte am in afara talonului si a cartii de identitate, dar eu nu stiam nimic de fals. Actele au fost verificate de toate organele in momentul inmatricularii. Ca martor am doar un prieten care a fost cu mine la momentul vanzarii cumpararii, dar care este plecat in Anglia.

Cum ma pot apara? Nu vreau un dosar penal dintr-o prostie.

Multumesc,
1-Daca la momentul incheierii contractului de vanzare cumparare,vanzatorul nu a depus certificatul fiscal este suspecta modalitatea de incheiere documente tranzactionare bun mobil
Daca ati primit certificatul fiscal ,dupa circa 2 sapatamani de la incheierea contractului de vanzare cumparare,evident ca nimeni nu a mai acordat atentie documentului
2-Atat certificatul fiscal cat si fisa de atestare fiscala intra in responsabilitatea vanzatorului sa le obtina de la autoritatea fiscala
3-Pe de alta parte fisa de atestare fiscala obligatoriu de depus la politie pentru inmatriculare vehicul,posibil sa fi fost verificata suplimentar -ulterior si de alti factori responsabili in afara inspectorului de la ghiseu
4-Urmeaza ca dv la politie sa sustineti ca in calitate de cumparator nu ati desfasurat demersuri la autoritati pentru obtinerea certificatului fiscal si a fisei de atestare fiscala