Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intrtinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intrtinere minor

buna ziua.in urma unui proces de stabilire de domiciliu minor si plata pensiei de intretinere minor instanta a hotarat locuinta minorului la mama,adica la minesi obliga tatal sa plateasca pensie de intretinere incepand cu data de 4.11.2014 de cand am introdus actiunea.fostul sot de luna aceasta va intra in concediu de paternitate pt crestere copil.intrebariile mele:
1.Ii va face oprire direct din salariu?
2.cum imi recuperez banii din urma,adica din 04.11.2014?
3.daca o sa aibe indemnizatie pt crestere copil ii va opri si bani pt pensia de intretinere la care are dreptul copilul meu?
va multumesc!
Fostul sot nu va mai incasa salariu ci indemnizatia de crestere copil care nu poate face obiectul popririi.

Executarea silita poate fi facuta si in alte modalitati decat poprirea cu conditia sa detina si alte bunuri mobile sau imobile pe numele sau.

Normal ar fi ca fostul sau sa-si execute de buna voie obligatia de intretinere fata de celalalt copil al sau.